Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym

Podatek dochodowy

Założenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga dużych pokładów ambicji i samozaparcia. Wiele osób wstrzymuje się przed rozpoczęciem własnego biznesu przede wszystkim ze względu na wysokie podatki narzucane przedsiębiorcom w Polsce. Warto jednak mieć na uwadze to, że w wielu krajach świata PIT i CIT są o wiele niższe. Poniżej prezentujemy 5 państw z aktualnie najniższymi podatkami dochodowymi.

Zanim przystąpimy do prezentacji krajów z najniższym podatkiem dochodowym, omówmy różnicę między podatkami PIT I CIT. Skrót „PIT” pochodzi z języka angielskiego, gdzie jego rozwinięcie to „Personal Income Tax”, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Z kolei płatnicy CIT (w języku angielskim „Corporate Income Tax”) to osoby prawne. Zaliczamy do nich przede wszystkim wszelakie spółki, ale także fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie.

Niniejszy ranking krajów z najniższym podatkiem dochodowym jest rozpatrywany pod kątem podatku CIT, jednak podajemy także PIT. Punktem odniesienia mogą być dla nas aktualne stawki podatkowe w Polsce.

Od 2020 roku CIT w Polsce wynosi 19% jako podstawa opodatkowania na zasadach ogólnych. Na terytorium RP obowiązuje również podatek dla małych podatników lub tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność – wówczas wynosi on 9%. Z kolei maksymalna stawka PIT to aż 32% (19 lub 18% w przypadku osób samozatrudnionych). Jak zatem wypada Polska na tle krajów z najniższym CIT-em?

5. Andora

Księstwo Andory mieści się w południowo-zachodniej Europie, granicząc z Francją oraz Hiszpanią. Kraj słynie z wyjątkowo niskich podatków – zarówno PIT, jak i CIT wynosi tam 10%. Stawki ustalono w 2015 roku, ze względu na silne naciski ze strony Unii Europejskiej.

>> Dowiedz się więcej z Admiral Tax <<
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Raport PwC
Raport PwC „Praca w UE – podatki i składki 2018” – komentarz eksperta
European Payment Report
Brytyjska emerytura. Co zmienił Brexit?
ZUS Białystok
Trybunał Konstytucyjny nie wydał dziś wyroku ws. zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS

Komentarze są wyłączone.