Finanse i Księgowość Marketing

5 praktycznych porad jak wybrać dobre biuro księgowe

Dobre bioro ksiegowe

Każdy przedsiębiorca może sam zdecydować się na prowadzenie księgowości, jednak biorąc pod uwagę złożoność zagadnień podatkowych oraz skomplikowane przepisy, lepiej zdać się w tym względzie na pomoc dobrego biura rachunkowego. Czym zatem kierować się przy jego wyborze?

Decydując się na zlecenie prowadzenia księgowości, warto sprawdzić działające na rynku biura rachunkowe oraz kompetencje ich pracowników. Zanim jednak przystąpimy do wyboru odpowiedniej firmy księgowej, powinniśmy mieć sprecyzowane oczekiwania dotyczące współpracy. W związku z powyższym musimy się zdecydować, czy opcją, która nas będzie satysfakcjonowała, będą usługi w ramach tradycyjnie pojmowanej rachunkowości (wtedy biuro wypełniałoby za nas wyłącznie deklaracje podatkowe oraz przechowywało dokumentację), czy może usługi bardziej kompleksowe, w zakres których będzie wchodziło doradztwo podatkowe i wtedy możemy też liczyć na reprezentowanie nas w kontaktach z urzędem skarbowym oraz usługi związane z optymalizacją kosztów związanych z prowadzeniem firmy.

Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować wybierając biuro księgowe?

1) W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić kompetencje danego biura księgowego. Powinno nam ono przedstawić imienny certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów. Wtedy możemy mieć pewność, że księgowi pracujący w biurze posiadają odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę, a także są absolwentami studiów kierunkowych. Przy weryfikacji kompetencji danego biura, możemy również sprawdzić, czy należy ono do organizacji dbających o jakość usług księgowych narzucających wysokie standardy etyki zawodowej, czyli do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej.

 
 

2) Ważną kwestią dla każdego przedsiębiorcy będą warunki współpracy z biurem księgowym, dlatego warto na wstępie poprosić o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, jakie mamy w związku z tym. Tematy, których nie powinniśmy unikać, to:

- sposób, w jaki będziemy informowani przez biuro księgowe o podatkach oraz składkach ZUS, jakie będziemy musieli uregulować w danym miesiącu. Ponieważ istotne w tej kwestii są terminy płatności, musimy wiedzieć, czy będziemy mogli liczyć ze strony biura także na pomoc w tym zakresie w postaci maili, smsów, czy telefonów. - istotne będzie także pytanie o czas przesłania nam tej informacji (abyśmy mieli jeszcze ewentualnie możliwość wykonania związanego z tym jakiegokolwiek manewru) oraz monitorowanie naszej sytuacji, abyśmy byli powiadamiani na bieżąco o wysokości podatku lub straty. Zasadne będzie także dopytanie o koszt takich usług. - termin oraz sposób przekazywania dokumentów do biura księgowego powinien nas także interesować, jak również ewentualne konsekwencje niedotrzymania wyznaczonych terminów - warto dowiedzieć się, czy w kwestii zarządzania płatnościami za faktury także możemy liczyć na biuro księgowe oraz na pomoc doradczą w tym temacie - czy będziemy musieli ponieść dodatkowe opłaty w związku z ewentualną poradą dotyczącą optymalizacji kosztów i reprezentacji naszej firmy w kontakcie z urzędem skarbowym.

3) Kolejnym ważnym kryterium wyboru biura rachunkowego jest zakres odpowiedzialności cywilnej (OC). Ważną informacją jest to, że firmy prowadzące w charakterze usługowym księgi podatkowe, są zobligowane do wykupienia polisy OC. Istotna jest także zależność – im wyższa kwota polisy OC biura księgowego, tym większe prawdopodobieństwo wyegzekwowania pełnej rekompensaty przy szkodzie powstałej z winy księgowego. Przy braku polisy OC musimy liczyć się z tym, że za błąd popełniony przez biuro rachunkowe w naszych rozliczeniach, to my poniesiemy za niego pełną odpowiedzialność.

4) Ceny, jakie oferują biura księgowe to czynnik, którego nie możemy nie wziąć pod uwagę. Musimy jednak być czujni, gdyż w przypadku niskiej ceny usług biura, istnieje duże prawdopodobieństwo ograniczonego zakresu obsługi księgowej oraz odpowiedzialności.

5) Wsparcie merytoryczne – zakres i godziny, w których będziemy mogli liczyć na pomoc naszego biura księgowego. Czy będziemy mogli liczyć na wsparcie w wyjątkowych sytuacjach.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
firma w polsce
Tax Return Self-Assessment w UK – kto i do kiedy musi złożyć zeznanie podatkowe?
fiskus
Coraz trudniej o optymalizację podatkową w Polsce – fiskus odmawia indywidualnych interpretacji
Audyt działań marketingowych
Czym są audyty działań marketingowych?

Komentarze są wyłączone.