Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

Coraz trudniej o optymalizację podatkową w Polsce – fiskus odmawia indywidualnych interpretacji

fiskus

Polski rząd szykuje bat na przedsiębiorców, którzy chcą optymalizować swoje wydatki? Jeśli pojawi się uzasadnione przypuszczenie to podatnik pytający o niedozwoloną optymalizację nie otrzyma interpretacji!

Przez ostatnie lata zarówno zwyczajni podatnicy, jak i przedsiębiorcy nie mieli większych problemów z uzyskanie indywidualnych interpretacji dotyczących prawa podatkowego. Teraz się to jednak zmieniło. Wraz z wprowadzeniem tzw. klauzuli o unikaniu opodatkowania, zwanej też klauzulą obejścia prawa podatkowego o indywidualną interpretację jest niezwykle trudno. O co chodzi?

O tej sytuacji czytamy na łamach serwisu „Rzeczpospolitej”. W ramach zapobiegania „agresywnym optymalizacjom podatkowym” polski rząd „postanowił, że interpretacje te nie będą wydawane w zakresie tych elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, co do których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą być przedmiotem decyzji klauzulowej (odpowiednio: stanowić nadużycie prawa, o którym mowa w ustawie o VAT)”.

 

 

W praktyce fiskus bardzo szybko zaczął korzystać z narzędzia sprezentowanego mu przez polityków. Wystarczyło, aby zwykły zjadacz chleba wystąpił o interpretację indywidualną to urzędnicy uznawali, że chce dokonać optymalizacji i mieli przestrzeń, aby zastosować wprowadzaną klauzulę! Jak czytamy w „Rzepie” urzędnicy wręcz masowo zaczęli odmawiać postępowania interpretacyjnego! Alternatywą pozostało staranie się o opinię zabezpieczającą. Wystawienie jej jednak kosztuje – bagatelka – 20 tyś złotych!

Podatnicy zaczęli więc skarżyć się na fiskusa. Naczelny Sąd Administracyjny w sześciu przypadkach przychylił się do decyzji urzędu. „Jak tłumaczył sędzia NSA Jan Rudowski, gdy organ interpretacyjny ma uzasadnione przypuszczenie, że w sprawie, o którą pyta podatnik, zastosowanie ma klauzula, to musi wystąpić o opinię w trybie z art. 14b § 5c ordynacji podatkowej – obecnie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej” – czytamy w „RZ”.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Agnieszkę Moryc z firmy Admiral Tax działającej w branży podatkowej. „Można mówić o kolejnym ciosie w polskich przedsiębiorców” – komentuje. „Takie, a nie inne orzecznictwo NSA sprawie, że relacje między biznesem, a władzą będą jeszcze bardziej spolaryzowane. A to nie będzie służyło nikomu.”

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Coraz trudniej o optymalizację podatkową w Polsce - fiskus odmawia indywidualnych interpretacji
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Hammond new picture
Wielka Brytania podniosła kwotę wolną od podatku do 12 500 funtów (czyli ponad 60 000 zł)
European Payment Report
„European Payment Report 2018″. Przedsiębiorca w Polsce czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni
Kobieta przy laptopie
Jak stworzyć poradnik, który będzie hitem wśród twoich klientów?

Skomentuj artykuł

*