Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Czy kierować się w wyborze firm oferujących usługi księgowe dla przedsiębiorców?

calculator

Fot: Pixabay

Decyzja o wyborze biura księgowego to ważna sprawa, bo ma duży wpływ na funkcjonowanie każdego średniego lub małego przedsiębiorstwa. Warto podjąć ją po namyśle. Oto pięć rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę szukając biura księgowego.

Patrząc na kwotę, którą będziemy płacić danemu biuru rachunkowemu, warto zwrócić na dwie rzeczy - zakres obowiązków i odpowiedzialności oraz jakość oferowanych usług. O ile to pierwsze dość łatwo ustalić, o tyle z tym drugim może być problem. O tym, jak dobre jest dane biuro księgowe przedsiębiorcy najczęściej przekonują się na własnej skórze. Bardzo pomocne mogą być opinie innych przedsiębiorców korzystających z usług danego biura. Warto do nich dotrzeć i się z nimi zapoznać.

A na co konkretnie zwrócić uwagę szukają firmy księgowej? Oto pięć rzeczy, którym warto przyjrzeć się bliżej:

  1. Cena

To rzecz, na którą z miejsca zwracamy uwagę, ale warto na nią popatrzeć nie jako wartość bezwzględną, tylko w kontekście innych oferta, na tle całego rynku. Jeśli wyda nam się podejrzanie niska to możemy podejrzewać, że coś jest nie tak - być może biuro nastawione jest na masową obsługę i cechuje je brak zaangażowania w sprawy klientów? Może zatrudnia kiepsko wykwalifikowaną kadrą? Z kolei jeśli cena zdaje się zbyt wysoka to może mamy do czynienia z firmą o niskiej efektywności kosztowej. W tym przypadku trudno mówić i wzroście jakości oferowanych usług.

  1. Certyfikat i OC

Do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wymagane jest zezwolenie polskiego Ministerstwa Finansów. Jest to tak zwane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jeśli dane biuro go nie posiada grożą mu sankcję karne. Oczywistym jest, że jeśli oddajemy nasze księgi podmiotowi trzeciemu to warto, aby był on w tym względzie licencjonowany i działał zgodnie z prawem. Warto jednak pamiętać, że uprawnienia w tej materii nadawane są nie na biuro, ale na konkretną osobę.

 
 

Otrzymanie Świadectwa Kwalifikacyjnego oznacza, że osoba prowadząca biuro zna w wystarczającym stopniu przepisy podatkowe oraz ma za sobą przynajmniej dwuletnią praktykę zawodową.

Warto również zainteresować się kwestią ubezpieczenia. Zgodnie z obowiązującym prawie każde biuro powinno posiadać ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej. Dla podmiotów zajmujących się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych jest to wymóg wynikający z obowiązujących przepisów. W wypadku, gdy OC brak jakakolwiek rekompensata strat poniesionych przez przedsiębiorcę jest mocno utrudniona.

  1. Okres funkcjonowania

Krótki okres funkcjonowania może, choć rzecz jasna nie musi, świadczyć o niewystarczającym doświadczeniu. Ten brak obyci może mieć znacznie przy dużym stopniu skomplikowania i niejasności polskich przepisów prawno-podatkowych. Z drugiej jednak strony startujące w branży biuro może okazać się bardziej zdeterminowane w

  1. Komunikacja

Komunikacja to podstawa owocnej współpracy. Na tyle, na ile to możliwe warto upewnić się, że dane biuro rozumie potrzeby przedsiębiorcy i wie co zrobić, aby je realizować. Warto zorientować się również czy w razie pilnej konsultacji dane biuro jest w stanie zapewnić ewentualną pomoc poza standardowymi godzinami pracy

  1. Dodatkowa wartość lub usługa dla klienta

Warto również sprawdzić czy dane biuro księgowe w ramach swoich usług nie oferuje czegoś ekstra, na przykład darmowego programu księgowego, szkoleń w tym zakresie lub czegoś innego. Być może to właśnie stanie się czynnikiem, który zadecyduje o wyborze danego biura...

                                         

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Pieniądze oraz kalkulator
Czy warto startować w konkursach i walczyć o certyfikaty?
Praca w firmie
Podatek liniowy nie dla menadżera. Co zrobić, by płacić niższe podatki?
Rynek pracy w Polsce
Polski system podatkowy niezgodny z zasadami polityki społecznej

Komentarze są wyłączone.