Finanse i Księgowość

DEBT MANAGEMENT – Czyli wszystko co musisz wiedzieć o zarządzaniu długami

Debt management plan

Debt Management, czyli zarządzanie długiem, stanowi nieformalne porozumienie, które dłużnik zawiera z wierzycielem/wierzycielami w celu spłaty zobowiązań w ramach swoich możliwości. Przygotowaniem planu spłaty zadłużenia zajmują się wyspecjalizowane firmy.

Debt Management pozwala dłużnikowi rozłożyć spłatę zobowiązań w dłuższym okresie czasowym. Dłużnik może zacząć spłacać dług w mniejszych ratach, a wierzyciel, znając sytuację dłużnika, godzi się zawiesić naliczanie odsetek i kar umownych. W niektórych przypadkach wierzyciel może nawet umorzyć dłużnikowi część odsetek i opłat karnych, które powstały na skutek zadłużenia. Rzecz jasna oddłużanie może objąć jedynie długi nieporęczone, a zatem takie, których nikt trzeci (poręczyciel) nie zobowiązał się uregulować wobec wierzyciela w przypadku problemów dłużnika z ich spłatą.

Aby przystąpić do Debt Management Plan dłużnik zobowiązany jest przygotować Zestawienie wpływów i wydatków (ang. Income and Expenditure form). Tylko bowiem na tej podstawie wyspecjalizowana firma może określić, jaką kwotę dłużnik może realnie przeznaczyć na spłatę długów, i tylko po przeanalizowaniu wszystkich wpływów i wydatków może ona przystąpić do negocjacji z wierzycielem/wierzycielami.

 
 

Oddłużanie przeznaczone jest dla osób, które znalazły się na finansowym zakręcie, ale które szczerze i aktywnie chcą spłacić wszystkie swoje zobowiązania. Powierzenie zarządzania długami profesjonalnej firmie może się opłacić przede wszystkim tym osobom, które nie chcą brać kolejnych kredytów na spłatę zadłużenia oraz których kłopoty finansowe zdają się być krótkotrwałe (co oznacza, że ich sytuacja ekonomiczna może się stosunkowo szybko polepszyć). Poza tym z Debt Management mogą skorzystać osoby, które są już zmęczone naciskami ze strony wierzycieli, np. wizytami windykatorów.

Przykładem firmy, która świadczy profesjonalne usługi w zakresie oddłużania, jest Safe Debts. Dział prawny Safe Debts oferuje zadłużonym Polakom w UK przygotowanie Debt Management Plan, czyli planu na likwidację zadłużenia, który jest zarówno do zaakceptowania przez wierzyciela, jak i do uniesienia przez dłużnika. Trzeba jednak pamiętać, że Debt Management Plan odpowiedni jest tylko dla osób, które posiadają zadłużenia tzw. niepriorytetowe (ang. non-priority debts). Do zadłużeń niepriorytetowych zaliczamy m.in. długi w chwilówkach, pożyczki od osób prywatnych i długi z tytułu kart kredytowych, natomiast nie należą do nich chociażby długi hipoteczne, długi z tytułu niezapłaconych rachunków za gaz i prąd, czy też długi z tytułu niezapłaconego podatku miejskiego.

Więcej o długach priorytetowych i niepriorytetowych przeczytasz TUTAJ

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Kobieta w biznesie
Rząd groził „testem przedsiębiorcy”, teraz skarbówka nie widzi problemu z przedsiębiorcą z prawem do urlopu i wynagrodzeniem w czasie choroby
podatki
Zmiany w podatkach na 2019 r.: Czy ułatwią polskim przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej?
splata dlugów
Income and Expenditure form – Czyli jak przygotować zestawienie wpływów i wydatków w celu uporania się z długami

Komentarze są wyłączone.