Finanse i Księgowość Firma zagranicą

Jak fakturować brytyjskich kontrahentów po brexicie?

podatki - kalkulator

Do 31 grudnia 2020 roku mimo brexitu Wielka Brytania była traktowana jako państwo członkowskie. Od 1 stycznia 2021 stała się odrębnym obszarem celnym i regulacyjnym. Z tego powodu zasady rozliczeń podatkowych i fakturowania uległy zmianie. Sprzedajesz towary lub świadczysz usługi dla brytyjskich kontrahentów? W artykule wyjaśnimy, jak wystawiać faktury po brexicie.

23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. 1 lutego 2020 weszły w życie zapisy umowy o wystąpieniu z 11-miesięcznym okresem przejściowym. W okresie od lutego do końca 2020 roku, pomimo oficjalnego opuszczenia wspólnoty relacje między Wielką Brytanią a UE były pozostawały bez zmian. Po upływie okresu przejściowego, od 1 stycznia 2021 ojczyzna Szekspira i państwa należące do Unii Europejskiej stanowią odrębne obszary celne i regulacyjne. W praktyce oznacza to, że wraz z nowym rokiem przestały obowiązywać dotychczasowe zasad fakturowania brytyjskich kontrahentów.

Co się zmieni?

Do 31 grudnia zasady rozliczeń podatkowych pomiędzy Polską a pozostałymi krajami UE (także Wielką Brytanią) nie były skomplikowane. Po upływie okresu przejściowego jest ona traktowana jako państwo trzecie, co w dużej mierze zmienia zasady rozliczeń podatkowych i fakturowania. Wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowe dostawy zastąpią import i eksport. Przesunięcie towarów poza UE, czyli eksport do UK i przywiezienie towarów do Polski będzie podlegać dodatkowym procedurom i kontrolom. A to wiąże się nie tylko z konieczności posiadania odpowiedniej dokumentacji.

Zobacz także: Umowa handlowa między Wielkiej Brytanią a Unii Europejską. Jakie zmiany dla brytyjskich spółek LTD wchodzą w życie 1 stycznia?

Ważne: zgodnie z polityką podatkową wymiana handlowa między krajem trzecim – UK a państwami członkowskimi powinna się odbywać z uwzględnieniem procedur celnych. W ostatnich dniach 2020 roku przedstawiciele Wielkiej Brytanii i UE doszli jednak w tej kwestii do porozumienia. Na mocy podpisanego przez nich dokumentu handel pomiędzy wyspami a państwami członkowskimi będzie się odbywał bez ceł i ograniczeń ilościowych.

Nowe zasady fakturowania brytyjskich kontrahentów

Brexit przyniósł za sobą nie tylko zmiany podatkowe, ale także zmiany zasad fakturowania.

Od 1 stycznia 2021 roku wystawiając fakturę kontrahentowi z Wielkiej Brytanii, nie musisz już wskazywać w dokumencie jego numeru VAT-UE. Ten był bowiem niezbędny jedynie do celów transakcji unijnych.

Jeśli sprzedajesz usługi klientowi z UK

Zgodnie z prawem miejscem świadczenia usług dla klienta z kraju trzeciego jest kraj nabywcy. To właśnie on ma obowiązek naliczenia podatku VAT. Jeśli wykonujesz usługi dla klienta w UK, są one opodatkowanie w Wielkiej Brytanii. Wystawiając fakturę, konieczne umieść na niej adnotację „odwrotne obciążenie.

Jeśli kupujesz usługi od klienta z UK

Jeśli to kontrahent z Wielkiej Brytanii wykonuje usługi dla Ciebie, dostaniesz fakturę opodatkowaną zgodnie z zasadami brytyjskiego prawa. Od 1 stycznia 2021 roku nie traktujesz jednak takiej faktury tak jak dotychczas, czyli jako wewnątrzwspólnotowego nabycia usług. Odliczenie podatku VAT nie będzie więc możliwe.

Jeśli sprzedajesz produkty klientom z UK

Biorąc pod uwagę fakt, że na skutek brexitu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stało się eksportem, wystawiając fakturę, zastosuj stawkę VAT 0%.

Jeśli kupujesz produkty od klientów z UK

Jeśli kupujesz produkty od klientów z UK, w myśl nowego prawa dochodzi nie do wewnątrzwspólnotowe dostawy, ale do importu. Choć w takiej sytuacji to nie Ty wystawiasz fakturę, Twoim obowiązkiem będzie dopełnienie niezbędnych formalności związanych z transportem i ewentualnymi kontrolami.

Brexit a rozliczenia podatkowe z UK – co jeszcze musisz wiedzieć?

  • Jeśli świadczysz usługi na rzecz kontrahenta w UK, wypełniając deklarację podatkową (a właściwie część deklaracyjną JPK_VAT), nie musisz wykazywać ich jako:

– „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju” i

– „w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy”.

W nowej rzeczywistości niezbędne będzie wskazanie usługi jedynie w punkcie „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

Zobacz także: Jak rozliczyć zakup lub import usług z Wielkiej Brytanii po Brexicie?

  • Faktu za świadczone dla brytyjskich klientów usługi nie będziesz musiał wykazywać także w deklaracji VAT-UE.
  • Jeśli prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią, od 1 stycznia 2021 będziesz potrzebował numeru EORI (Economic Operator Registration and Identification). EORI to numer identyfikacyjny każdego podmiotu gospodarczego, który wysyła lub importuje towary z krajów spoza Unii Europejskiej.

Nie wiesz jak zafakturować transakcje z brytyjskimi kontrahentami? Chcesz otrzymać praktyczne, przejrzyste wskazówki? Skontaktuj się z nami! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i kompleksowej wiedzy na temat polskiego i brytyjskiego prawa podatkowego, w jasny i zrozumiały sposób wyjaśnimy wszelkie nieścisłości, rozwiejemy wątpliwości i krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces fakturowania.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
biznes
Polacy – szczególnie młodzi – wolą zakładać własne firmy. Czesi z kolei wybierają etat
Certyfikaty dla firm
Firmy coraz częściej sięgają po certyfikaty. Dlaczego?
Pieniądze polskie
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić „test przedsiębiorcy”, aby wiedzieć, kto prowadzi fikcyjną działalność gospodarczą

Komentarze są wyłączone.