Finanse i Księgowość Firma zagranicą

Jak fakturować brytyjskich kontrahentów po brexicie?

podatki - kalkulator

Do 31 grudnia 2020 roku mimo brexitu Wielka Brytania była traktowana jako państwo członkowskie. Od 1 stycznia 2021 stała się odrębnym obszarem celnym i regulacyjnym. Z tego powodu zasady rozliczeń podatkowych i fakturowania uległy zmianie. Sprzedajesz towary lub świadczysz usługi dla brytyjskich kontrahentów? W artykule wyjaśnimy, jak wystawiać faktury po brexicie.

23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. 1 lutego 2020 weszły w życie zapisy umowy o wystąpieniu z 11-miesięcznym okresem przejściowym. W okresie od lutego do końca 2020 roku, pomimo oficjalnego opuszczenia wspólnoty relacje między Wielką Brytanią a UE były pozostawały bez zmian. Po upływie okresu przejściowego, od 1 stycznia 2021 ojczyzna Szekspira i państwa należące do Unii Europejskiej stanowią odrębne obszary celne i regulacyjne. W praktyce oznacza to, że wraz z nowym rokiem przestały obowiązywać dotychczasowe zasad fakturowania brytyjskich kontrahentów.

Co się zmieni?

Do 31 grudnia zasady rozliczeń podatkowych pomiędzy Polską a pozostałymi krajami UE (także Wielką Brytanią) nie były skomplikowane. Po upływie okresu przejściowego jest ona traktowana jako państwo trzecie, co w dużej mierze zmienia zasady rozliczeń podatkowych i fakturowania. Wewnątrzwspólnotowe nabycie i wewnątrzwspólnotowe dostawy zastąpią import i eksport. Przesunięcie towarów poza UE, czyli eksport do UK i przywiezienie towarów do Polski będzie podlegać dodatkowym procedurom i kontrolom. A to wiąże się nie tylko z konieczności posiadania odpowiedniej dokumentacji.

Zobacz także: Umowa handlowa między Wielkiej Brytanią a Unii Europejską. Jakie zmiany dla brytyjskich spółek LTD wchodzą w życie 1 stycznia?

Ważne: zgodnie z polityką podatkową wymiana handlowa między krajem trzecim – UK a państwami członkowskimi powinna się odbywać z uwzględnieniem procedur celnych. W ostatnich dniach 2020 roku przedstawiciele Wielkiej Brytanii i UE doszli jednak w tej kwestii do porozumienia. Na mocy podpisanego przez nich dokumentu handel pomiędzy wyspami a państwami członkowskimi będzie się odbywał bez ceł i ograniczeń ilościowych.

Nowe zasady fakturowania brytyjskich kontrahentów

Brexit przyniósł za sobą nie tylko zmiany podatkowe, ale także zmiany zasad fakturowania.

Od 1 stycznia 2021 roku wystawiając fakturę kontrahentowi z Wielkiej Brytanii, nie musisz już wskazywać w dokumencie jego numeru VAT-UE. Ten był bowiem niezbędny jedynie do celów transakcji unijnych.

Jeśli sprzedajesz usługi klientowi z UK

Zgodnie z prawem miejscem świadczenia usług dla klienta z kraju trzeciego jest kraj nabywcy. To właśnie on ma obowiązek naliczenia podatku VAT. Jeśli wykonujesz usługi dla klienta w UK, są one opodatkowanie w Wielkiej Brytanii. Wystawiając fakturę, konieczne umieść na niej adnotację „odwrotne obciążenie.

Jeśli kupujesz usługi od klienta z UK

Jeśli to kontrahent z Wielkiej Brytanii wykonuje usługi dla Ciebie, dostaniesz fakturę opodatkowaną zgodnie z zasadami brytyjskiego prawa. Od 1 stycznia 2021 roku nie traktujesz jednak takiej faktury tak jak dotychczas, czyli jako wewnątrzwspólnotowego nabycia usług. Odliczenie podatku VAT nie będzie więc możliwe.

Jeśli sprzedajesz produkty klientom z UK

Biorąc pod uwagę fakt, że na skutek brexitu wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stało się eksportem, wystawiając fakturę, zastosuj stawkę VAT 0%.

Jeśli kupujesz produkty od klientów z UK

Jeśli kupujesz produkty od klientów z UK, w myśl nowego prawa dochodzi nie do wewnątrzwspólnotowe dostawy, ale do importu. Choć w takiej sytuacji to nie Ty wystawiasz fakturę, Twoim obowiązkiem będzie dopełnienie niezbędnych formalności związanych z transportem i ewentualnymi kontrolami.

Brexit a rozliczenia podatkowe z UK – co jeszcze musisz wiedzieć?

  • Jeśli świadczysz usługi na rzecz kontrahenta w UK, wypełniając deklarację podatkową (a właściwie część deklaracyjną JPK_VAT), nie musisz wykazywać ich jako:

– „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju” i

– „w tym świadczenie usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy”.

W nowej rzeczywistości niezbędne będzie wskazanie usługi jedynie w punkcie „Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju”.

Zobacz także: Jak rozliczyć zakup lub import usług z Wielkiej Brytanii po Brexicie?

  • Faktu za świadczone dla brytyjskich klientów usługi nie będziesz musiał wykazywać także w deklaracji VAT-UE.
  • Jeśli prowadzisz wymianę handlową z Wielką Brytanią, od 1 stycznia 2021 będziesz potrzebował numeru EORI (Economic Operator Registration and Identification). EORI to numer identyfikacyjny każdego podmiotu gospodarczego, który wysyła lub importuje towary z krajów spoza Unii Europejskiej.

Nie wiesz jak zafakturować transakcje z brytyjskimi kontrahentami? Chcesz otrzymać praktyczne, przejrzyste wskazówki? Skontaktuj się z nami! Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i kompleksowej wiedzy na temat polskiego i brytyjskiego prawa podatkowego, w jasny i zrozumiały sposób wyjaśnimy wszelkie nieścisłości, rozwiejemy wątpliwości i krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces fakturowania.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Portrait of confident businessman
„Testu przedsiębiorcy” nie będzie … pod taką nazwą. Przedsiębiorcy wykonują testy online, by ocenić ryzyko
grafika e-book
„Jak przygotować się na Brexit? Poradnik dla prowadzących firmę w Wielkiej Brytanii” – warto pobrać darmowy e-book jak najszybciej
Wnetrze firmy
Niewypłacalność firmy trzeba udowodnić

Komentarze są wyłączone.