Finanse i Księgowość Firma w Polsce Start-up Video

Jaka forma prawna jest najlepsza dla startupu?

Drzewo IT
Fot: Max Pixel

Planując wystartowanie z własnym startupem warto poświęcić dłuższą chwilę na refleksję nad formą prawną nowej inicjatywy. Która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla innowacyjnego pomysłu, które stanie się w przyszłości podstawą dochodowego biznesu?

Decyzję o wyborze formy prawnej dla jakiegokolwiek przedsięwzięcia biznesowego w Polsce, nie tylko startupu, warto przemyśleć, ponieważ ewentualna zmiana w polskim systemie prawnym jest dosyć skomplikowana i może nastręczyć niemałych trudności. Wybór jest całkiem spory, a w poniższym tekście przygotowaliśmy krótkie zestawienie wad i zalet każdej z możliwych opcji.

Zasadniczo najwięcej plusów zdaje się mieć spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale każdy z was musi sam ocenić, która z form jest dla was najbardziej odpowiednia i najlepiej dostosowana do potrzeb prowadzonego przez was biznesu. Zastanawiając się nad wyborem weźcie pod uwagę dwie kluczowego sprawy - koszty założenia i dalszego prowadzenia oraz możliwość "wpuszczenia" w struktury firmy potencjalnego inwestora. To według nas najważniejsze kwestie.

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

Jest to zdecydowanie najpopularniejsza opcja dla osób decydujących się ruszyć ze swoim startupem. Trudno się dziwić bo ma mnóstwo plusów - ograniczona odpowiedzialność wspólników, niski kapitał zakładowy (tylko pięć tysięcy złotych!), brak obciążeń w ramach ZUS`u i łatwość w przekształceniu na spółkę akcyjną. W dodatku cechuje się dużą elastycznością w kształtowaniu struktury kapitałowej. Niestety, nie można zapomnieć o minusach tej formy działalności. Koszty są całkiem spore, konieczna jest pełna księgowość, a w związku z tym, że dywidenda nie stanowi kosztu podatkowego zyski są podwójnie opodatkowane.

 

SPÓŁKA CYWILNA

Jesteśmy nieco zdziwieni sporą popularnością takiej właśnie formy działalności, bo wśród jej zalet można znaleźć jedynie niskie koszty zarówno założenia, jak i prowadzenia, a także prostotę jeśli idzie o prowadzenie księgowości. Nie trzeba nic rejestrować w KRS, nie trzeba obecności notariusza... Jednak ma znaczne wady. Odpowiedzialność wspólników jest pełna - odpowiadają za nią całym swoim majątkiem. Nie posiada on odpowiedniej struktury kapitałowej, przez bardzo trudno ją "zbyć". Do tego dochodzeni opodatkowanie w formie składek zusowskich oraz niemożność zawierania umów.

SPÓŁKA JAWNA

To forma działalności, która łączy w sobie prostotę spółki cywilnej z częścią zalet spółki z o.o. Nie ogranicza pewnych ryzyk dla inwestorów, tak jak ma to miejsce w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, ale jest tania w prowadzeniu i łatwo ją założyć.

SPÓŁKA KOMANDYTOWA

To bardzo ciekawa opcja, którą warto wziąć pod uwagę. Zapewnia podział odpowiedzialności wśród wspólników. Generalnie może być dobrym rozwiązaniem dla niewielkich startupów.

SPÓŁKA AKCYJNA

W perspektywie niewielkiego startupu - zdecydowanie przerost formy nad treścią. Duże wymagania względem (100 000 złotych), ale akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski.

SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
kwota wolna
W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wzrośnie do 12.5 tys. funtów, czyli 60 tys. złotych! Na jej tle Polska wypada blado
Terminal płatniczy
Coraz częściej płacimy bezgotówkowo. Terminal płatniczy to już konieczność dla wielu przedsiębiorców
ZUS PL
ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców

Skomentuj artykuł

*