Finanse i Księgowość Firma w Polsce Start-up Video

Jaka forma prawna jest najlepsza dla startupu?

Drzewo IT

Fot: Max Pixel

Planując wystartowanie z własnym startupem, warto poświęcić dłuższą chwilę na refleksję nad formą prawną nowej inicjatywy. Jaka forma będzie najbardziej odpowiednia dla innowacyjnego pomysłu, który stanie się w przyszłości podstawą dochodowego biznesu? Możliwości jest wiele.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zakładając nowy biznes, nie trzeba ograniczać się do polskich rozwiązań prawnych. W niektórych przypadkach rejestracja firmy w jednej z przychylnych destynacji może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem.

Decyzję o wyborze formy prawnej dla jakiegokolwiek przedsięwzięcia biznesowego realizowanego w Polsce, nie tylko startupu, warto dokładnie przemyśleć. Pod uwagę trzeba brać stabilność otoczenia biznesowego. Wszelkie założenia na tym etapie mogą okazać się kluczowe z punktu widzenia możliwości operacyjnych startupu oraz kosztów generowanych przez nowe przedsięwzięcie w początkowym okresie.

Jak wynika z przeszło 30 lat doświadczeń naszej kancelarii, ewentualne zmiany w polskim systemie prawnym bywają dosyć skomplikowane i mogą nastręczyć niemałych trudności. Dlatego warto rozważyć zarejestrowanie firmy za granicą. Wybór jest całkiem spory, a w poniższym tekście przygotowaliśmy krótkie zestawienie wad i zalet każdej z możliwych opcji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub LLC, lub LTD

Zasadniczo najwięcej plusów w ogóle zdaje się mieć spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co ciekawe, równie interesujące, a może nawet bardziej, wydają się spółki LTD i LLC, zarejestrowane na Cyprze, Malcie lub w Delawere na wschodnim wybrzeżu USA. Dodajmy, że oba skróty LLC i LTD odpowiadają określeniu limited liability company, które w tłumaczeniu na język polski określa się mianem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybierając formę prawną i jurysdykcję rejestracji nowej firmy, każdy przedsiębiorca musi sam ocenić, która z form będzie odpowiednia i najlepiej dostosowana do potrzeb prowadzonego biznesu.

Gdzie zarejestrować nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

W trakcie porównywania zalet poszczególnych form prawnych warto skorzystać z konsultacji z doświadczonym zespołem naszej kancelarii. Wspólne modelowanie biznesowe pozwala szybciej wybrać odpowiednią formę i właściwe miejsce rejestracji. Poza tym nasza firma pomaga w rejestracji spółek i w prowadzeniu twardych procesów biznesowych, takich jak: księgowość, rachunkowość, zatrudnienie, płace, ubezpieczenia społeczne itp. Zastanawiając się nad wyborem formy prawnej, większość przedsiębiorców zwraca uwagę na korzyści płynące z prowadzenia działalności w formie spółki, która przewiduje podział kapitału zakładowego na udziały o wartości i wielkości określonej przyjętą strukturą udziałów.

Jak wiadomo, udziały można zbywać, co daje więcej możliwości pozyskania finansowania lub inwestorów strategicznych, którzy mogą pomóc w rozkręceniu przedsięwzięcia lub przeniesieniu go na inny poziom. Co więcej, taka forma prowadzenia biznesu pozwala ograniczyć odpowiedzialność udziałowców za zobowiązania firmy. Dwie kluczowego sprawy – koszty założenia i dalszego prowadzenia oraz możliwość "wpuszczenia" w struktury firmy potencjalnego inwestora. To według nas najważniejsze kwestie przemawiające za spółkami.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jest to zdecydowanie najpopularniejszą opcją dla osób decydujących się ruszyć ze swoim startupem. Trudno się dziwić, bo ma mnóstwo plusów – ograniczona odpowiedzialność wspólników, niski kapitał zakładowy (tylko pięć tysięcy złotych!), brak obciążeń w ramach ZUS-u i łatwość w przekształceniu na spółkę akcyjną. W dodatku cechuje się dużą elastycznością w kształtowaniu struktury kapitałowej. Niestety, nie można zapomnieć o minusach tej formy działalności. Koszty są całkiem spore, konieczna jest pełna księgowość, a w związku z tym, że dywidenda nie stanowi kosztu podatkowego, zyski są podwójnie opodatkowane.

Ograniczona odpowiedzialność i spółka LLC w Delaware - dobry wybór dla e-commerce

Spółka na wschodnim wybrzeżu USA może okazać się doskonałym rozwiązaniem, gdy rozpoczynamy od kooperacji z partnerem ze Stanów. To całkiem popularny schemat w przypadku startupów technologicznych. Sprawdza się całkiem dobrze również w przypadku firm sprzedających towary amerykańskim konsumentom. Spółka LLC w Delaware okazuje się jedną z lepszych form prowadzenia biznesu na wczesnym etapie, kiedy przychody z działalności są jeszcze na niskim poziomie. Podstawowe zalety to niskie koszty rejestracji i prowadzenia firmy. Poza tym spółka LLC pozwala zachować prywatność udziałowców w określonym zakresie i chroni przed odpowiedzialnością za zobowiązania firmy.

Warto zwrócić też uwagę na ciekawe rozwiązania podatkowe, które sprawiają, że spółka w Delaware to często wybierana alternatywa dla rejestracji nowych firm w Kalifornii czy w innych stanach USA. Stan nie pobiera podatków od wartości niematerialnych. Dlatego tworzy się tu struktury holdingowe, w których podstawowym kapitałem jest wartość intelektualna. Trzeba też podkreślić, że w Delaware panuje po prostu dobry klimat biznesowy. Stosunkowo łatwo można dotrzeć tu do aniołów biznesu i inwestorów, którzy są zainteresowani rozwijaniem perspektywicznych działalności.

Spółka Limited na Cyprze - idealna do optymalizacji podatkowej IT

Cypryjska spółka Limited, czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną działalnością zarejestrowany na Cyprze to również rozwiązanie warte uwagi. Cypryjski system podatkowy to świetne miejsce do prowadzenia ugruntowanej działalności. Rozwiązania podatkowe dostępne na Cyprze pozwalają skutecznie optymalizować podatki firmowe i sprzyjają długoterminowej strategii pomnażania kapitału. Spółka na Cyprze to świetny pomysł dla każdego przedsiębiorcy, którego biznes już zarabia. Wybierając jurysdykcję dla swojej nowej spółki, warto skorzystać z doświadczenia naszej kancelarii. Nasza firma od lat rejestruje i pomaga prowadzić spółki klientów na Cyprze. Konsultacje ułatwią szybki wybór optymalnego rozwiązania do realizacji każdego celu biznesowego.

Spółka LTD na Malcie – nowe technologie i kryptowaluty

Rozważając rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poza Polską, nie sposób nie wspomnieć o Malcie. Założenie spółki Limited na Malcie jest proste. Maltańska jurysdykcja podatkowa pozwala uzyskać jedną z niższych w Europie i na świecie efektywnych stóp podatkowych. Można tu skorzystać z interesujących schematów podatkowych dotyczących rozliczania przychodów zagranicznych.

W końcu na Malcie funkcjonuje system prawny zoptymalizowany pod kątem funkcjonowania funduszy, usług inwestycyjnych i finansowych. Jest prawdopodobne, że jeżeli znajdziesz inwestora, to będzie miał on pewne powiązania z podmiotami maltańskimi i może okazać się, że rejestracja firmy na Malcie to świetny krok w kierunku udanej współpracy.

Poza tym wszyscy wiedzą, że Malta w prosty sposób uregulowała działalność w branżach igaming, blockchain i cryptocurrency i oferuje jeden z nowocześniejszych systemów do prowadzenia biznesu opartego o nowe technologie, także w enklawach finansowych. Warto dodać, że jest to jeden z popularniejszych kierunków, emigracji podatkowej w Europie. Coraz więcej osób decyduje się przenieść centrum swoich interesów życiowych właśnie na Maltę. Jak się okazuje, jest to korzystne podatkowo dla tych, którzy uzyskują przychody w Polsce i innych krajach.

Alternatywne formy prowadzenia działalności

W niektórych przypadkach rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wydawać się trudna lub niedopasowana do sytuacji. W takich przypadkach polskie prawo przewiduje prowadzenie działalności w innej formie. Takie rozwiązania mogą okazać się wystarczające. Chociaż niektóre z nich, takie jak spółka akcyjna to koncepcja raczej dla bardziej doświadczonych. Mając to na uwadze, warto zwrócić uwagę na nowe rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę jakiś czas temu, takie jak Prosta Spółka Akcyjna (PSA).

Spółka cywilna

Jesteśmy nieco zdziwieni sporą popularnością takiej właśnie formy działalności, bo wśród jej zalet można znaleźć jedynie niskie koszty zarówno założenia, jak i prowadzenia, a także prostotę jeśli idzie o prowadzenie księgowości. Nie trzeba nic rejestrować w KRS, nie trzeba obecności notariusza. Jednak ma znaczne wady. Odpowiedzialność wspólników jest pełna — odpowiadają za nią całym swoim majątkiem. Nie posiada on odpowiedniej struktury kapitałowej, przez bardzo trudno ją „zbyć". Do tego dochodzi opodatkowanie w formie składek ZUS-owskich oraz niemożność zawierania umów.

Spółka jawna

To forma działalności, która łączy w sobie prostotę spółki cywilnej z częścią zalet spółki z o.o. Nie ogranicza pewnych ryzyk dla inwestorów, tak jak ma to miejsce w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, ale jest tania w prowadzeniu i łatwo ją założyć.

Spółka komadytowa

To bardzo ciekawa opcja, którą warto wziąć pod uwagę. Zapewnia podział odpowiedzialności wśród wspólników. Generalnie może być dobrym rozwiązaniem dla niewielkich startupów.

Spółka akcyjna

W perspektywie niewielkiego startupu - zdecydowanie przerost formy nad treścią. Duże wymagania względem (100 000 złotych), ale akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski.

Prosta spółka akcyjna (PSA)

Spółka PSA to spore uproszczenie w stosunku do tradycyjnej Spółki Akcyjnej. Kapitał zakładowy zastępuje tu kapitał inwestycyjny. Minimalna wysokość kapitału inwestycyjnego może wynosi 1 zł i nie jest wpisywana do umowy spółki. Co ważne, akcje spółki nie mają wartości nominalnej, określa się ich wartość emisyjną i nie mogą stanowić przedmiotu obrotu zorganizowanego w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi. Uproszczono też sposób organizacji organów w spółce.

SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Pisanie czegoś na laptopie
Pokolenie Millenialsów – to oni dziś pracują i …kupują
Bitcoin Continues
Podatki od kryptowalut: ile podatku od kryptowalut zapłacisz w Polsce?
Czarny kalkulator i długopis
Które postępowanie restrukturyzacyjne najchętniej wybierają firmy?

Komentarze są wyłączone.