Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Jakie utrudnienia czekają przedsiębiorców przez białą listę podatników?

Unhappy Businessman

Wykaz płatników VAT, czyli biała lista podatników, która ma zacząć obowiązywać od września tego roku poważnie utrudni funkcjonowanie polskim przedsiębiorcom.

Nowe przepisy, które mają wejść w życie we wrześniu, mogą okazać się problematyczne dla polskich przedsiębiorców. Okazuje się, że w przypadku, gdy przeleją oni pieniądze na konto, którego nie ma na białej liście płatników, znajdą się w trudnej sytuacji i mogą nawet odpowiadać za długi kontrahenta wobec skarbówki.

Polecane: „Testu przedsiębiorcy” nie będzie … pod taką nazwą. Przedsiębiorcy wykonują testy online, by ocenić ryzyko

Nowy rejestr (tzw. biała lista, czyli wykaz płatników podatku VAT), który ruszy we wrześniu i ma na celu weryfikację transakcji między przedsiębiorcami, utrudni funkcjonowanie polskim przedsiębiorcom. Jego celem jest walka z wyłudzeniami VAT, niestety nowe przepisy rykoszetem trafią w uczciwych właścicieli firm.

Zgodnie z nowymi przepisami wykaz ten będzie zawierał numery kont bankowych, a firmy, które będą rozliczać się między sobą, powinny upewnić się, że ich środki są wysyłane na konto znajdujące się na białej liście.

Jeśli tego nie zrobią, mogą mieć problemy z odliczeniem kosztów przychodu. A co istotne, od stycznia przyszłego roku zasady te obejmą wszystkie transakcje większe niż 15 tys. złotych.

Istnieje ryzyko, że przedsiębiorcy mogą napotkać problemy przy robieniu zakupów online. Doradcy podatkowi wskazują, że w przepisach znajduje się poważna luka, gdyż przedsiębiorca płacąc za zakupy przez np. PayPal czy PayU nie wie, na jakie konto one trafią i czy to konto będzie obecne na białej liście podatników.

Przeczytaj też: Kwota wolna od podatku – czyli o zwiększającej się przepaści w sytuacji przedsiębiorców w Polsce i w UK

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Jakie utrudnienia czekają przedsiębiorców przez białą listę podatników?
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Kobieta w biznesie
Rząd groził „testem przedsiębiorcy”, teraz skarbówka nie widzi problemu z przedsiębiorcą z prawem do urlopu i wynagrodzeniem w czasie choroby
Firma w Gruzji
Firma w Gruzji – dla kogo to korzystne rozwiązanie?
polski fiskus
Tak działa polski fiskus: Urzędnicy mają kontrolować przedsiębiorców dysponujących majątkiem – niewypłacalnych oszustów mają zostawić w spokoju

Skomentuj artykuł

*