Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Korzystne zmiany dla prawie 300 tys. przedsiębiorców. Zarys projektu ustawy dotyczącej nowego małego ZUS-u już gotowy

Mały ZUS w Polsce

Zgodnie z najnowszymi informacjami, projekt ustawy nowego małego ZUS-u, który obejmie większą liczbę przedsiębiorców, jest już prawie gotowy. Dzięki zmianom jeszcze więcej drobnych przedsiębiorców będzie mogło zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie.

Dzięki nowemu małemu ZUS-owi prawie 300 tys. drobnych przedsiębiorców w Polsce będzie mogło zaoszczędzić rocznie około 4 tys. złotych (około 350 złotych miesięcznie). Zmiany te mają objąć dodatkową grupę właścicieli firm.

Od początku tego roku obniżone składki ZUS płacą najmniejsi przedsiębiorcy, których przychód nie przekracza około 63 tys. rocznie (czyli nieco ponad 5 tys. złotych miesięcznie). Niższe składki, które zależą od przychodów, pozwalają drobnym przedsiębiorcom zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie.

Przeczytaj koniecznie: Mały ZUS – czyli miało być lepiej, a jest jak zawsze

Zgodnie z nowym projektem w ustawie ma zostać wprowadzony współczynnik korygujący obniżający dochód o połowę, a od niego następnie mają być liczone składki na ZUS. Aby móc korzystać z tego udogodnienia miesięczny dochód danego przedsiębiorcy nie będzie mógł przekroczyć 6 tys. zł, a roczny 120 tys. zł.

Obecnie ZUS pracuje nad sposobem, w jaki składane będą wnioski. Przypomnijmy, że przy małym ZUS-ie (obowiązującym od 1 stycznia 2019 r.) problematyczny był ekstremalnie krótki czas na złożenie papierów. Jednak błąd ten w przypadku nowego projektu został już podobno skorygowany.

Czym jest obowiązujący od 1 stycznia 2019 mały ZUS?

Od 1 stycznia 2019 przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. małego ZUS-u, czyli ulgowych składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Należy wspomnieć, że ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, która musi być opłacana w pełnej wysokości.

Kto może korzystać z małego ZUS-u?

Z małego ZUS-u mogą korzystać ci przedsiębiorcy, których przychody za ubiegły rok działalności gospodarczej nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (czyli 63 tys. złotych za rok poprzedni). Ulga zakłada obniżone i proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

Polecane: Przedsiębiorcy w kraju obawiają się zmian w ZUS. Polacy, którzy prowadzą firmy w UK, mimo Brexitu przeżywają mniejszy stres

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Korzystne zmiany dla prawie 300 tys. przedsiębiorców. Zarys projektu ustawy dotyczącej nowego małego ZUS-u już gotowy
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
polski fiskus
Tak działa polski fiskus: Urzędnicy mają kontrolować przedsiębiorców dysponujących majątkiem – niewypłacalnych oszustów mają zostawić w spokoju
Prawa pracownika UK
Prawa pracownika w UK
Pensioners in Retirement
Emerytura przedsiębiorcy. Na jakie świadczenia mogą liczyć właściciele firm?

Skomentuj artykuł

*