Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Nowa propozycja premiera dla przedsiębiorców. Czym jest „estoński CIT” i kto na nim skorzysta?

Prague Commemorates 30th Anniversary Of Velvet Revolution

Premier Morawiecki przygotowuje się do wdrożenia nowego pomysłu, na którym mieliby skorzystać przedsiębiorcy, o nazwie „estoński CIT”. Udogodnienie jest skierowane do właścicieli małych firm i miałoby zostać wprowadzone w drugiej połowie 2020 lub od 2021 roku.

Jak powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się na Śląsku z właścicielami biznesów:

- Obok małego ZUS mamy dla przedsiębiorców nową propozycję – tak zwany estoński CIT. (…) Wielki szacunek dla was drodzy przedsiębiorcy za to, co robicie, za to, że budujecie polską gospodarkę. Będziemy robili wszystko, by tym najmniejszym, tak jak dzisiaj przez "mały ZUS" dopomóc w rozwoju.

Przeczytaj koniecznie: Na jakie unijne wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy w ciągu następnych siedmiu lat?

Nawiązując do projektu związanego z „małym ZUS-em” premier podkreślił, że wszyscy mali przedsiębiorcy, którzy „wykażą się obrotami nie wyższymi niż 10 tys. zł miesięcznie i dochodami nie wyższymi niż 6 tys. zł miesięcznie, będą mogli mieć ulgę w płatności ZUS”.

Z udogodnień wprowadzonych przez „mały ZUS” będzie mogło skorzystać ponad 300 tys. przedsiębiorców, dodał premier i zaznaczył, że ma w planach wprowadzenie kolejnej propozycji, którą będzie „estoński CIT”.

Czym jest „estoński CIT”?

W sytuacji, gdy dany przedsiębiorca będzie inwestował w rozwój swojej firmy, nie zapłaci podatku.

- To taka forma opodatkowania zysków, która przesuwa jakikolwiek podatek, na czas wyciągania tych zysków z firmy – powiedział Morawiecki.

Zgodnie z rozumieniem propozycji premiera, podatek nie będzie wymagany, dopóki pieniądze w formie zysków pozostają w firmie, czyli będą reinwestowane w rozwój przedsiębiorstwa. Dany przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek dopiero wtedy, gdy będzie chciał wykorzystać wypracowany majątek do celów innych niż rozwój firmy.

- Zamierzamy to wdrożyć prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku lub od 2021 roku. Trzeba to dobrze dopracować – dodał premier.

Polecane: Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mieli prawo do popełnienia błędu, w pierwszych 12 miesiącach działalności

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Praca w firmie
Podatek liniowy nie dla menadżera. Co zrobić, by płacić niższe podatki?
Big Ben w UK
Prowadzenie firmy: Wysoka motywacja i samodyscyplina mogą nie wystarczyć…
Logowanie się na FB
Czym się zajmuje agencja marketingowa i jakie usługi świadczy?

Komentarze są wyłączone.