Finanse i Księgowość Firma zagranicą

Odpowiednik polskiego CIT-u w Wielkiej Brytanii ma zostać obniżony do 17 proc. od 2020 roku

podatek CIT

Wielka Brytania wytrwale walczy o zaszczytne miano kraju najbardziej przyjaznego dla przedsiębiorców. W związku z tym od kwietnia 2020 roku na Wyspach zostanie obniżony brytyjski CIT (Corporation Tax) do 17 proc.

Brytyjski rząd robi wszystko, aby zachęcić przedsiębiorców do założenia działalności na Wyspach. Tutaj bowiem mogą liczyć na jedną z najwyższych kwot wolnych od podatku (zwiększaną regularnie każdego roku), zminimalizowaną biurokrację, klarowność przepisów, czy szczodrą pomoc finansową od państwa.

Polecane: Przedsiębiorcy w Polsce są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do przyszłości swoich firm. Rozważają zwolnienia pracowników

Od przyszłego roku podatkowego Wielka Brytania wprowadza kolejne udogodnienie dla firm, mianowicie obniżenie stawki Corporation Tax, czyli odpowiednika polskiego CIT. Obecnie na Wyspach wynosi on 19 proc., a od 1 kwietnia 2020 roku miał zostać zmniejszony – według wcześniejszych planów - do 18 proc., jednak rząd postanowił wykazać się większą szczodrością w obliczu Brexitu i wprowadzić obniżkę do 17 proc.

Nowy obniżony podatek będzie obowiązywał w przyszłym roku finansowym od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 roku. W następnych latach możemy spodziewać się kolejnych obniżek, gdyż Wielka Brytania postawiła sobie za cel w tej kwestii prześcignięcie Irlandii, w której obowiązuje najniższy odpowiednik polskiego CIT w wysokości 12,5 proc.

- Docelowo brytyjski CIT ma być najniższy w całej Europie. Biorąc zatem pod uwagę fakt, że w Irlandii wynosi on obecnie 12,5 proc., Wielka Brytania będzie musiała dążyć do konkurencyjnego jeszcze niższego procenta. Przedsiębiorcy na Wyspach mogą zatem liczyć na coraz bardziej sprzyjające warunki prowadzenia biznesu. Z naszych obserwacji wynika także, że Brexit nie odstrasza przedsiębiorców z Polski, a coraz więcej z nich jest zainteresowanych założeniem własnej działalności właśnie w UK – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax.

Przeczytaj również: W 2020 r. płaca minimalna w Polsce ma wzrosnąć do 2450 zł brutto. To więcej, niż proponują przedsiębiorcy
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Mały ZUS w Polsce
Korzystne zmiany dla prawie 300 tys. przedsiębiorców. Zarys projektu ustawy dotyczącej nowego małego ZUS-u już gotowy
Pani w koularach przy biórku
Kto potrzebuje numeru EORI na Cyprze?
Czarny kalkulator i długopis
Które postępowanie restrukturyzacyjne najchętniej wybierają firmy?

Komentarze są wyłączone.