Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Polski rząd zapowiada projekt nowej ordynacji podatkowej – zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020

Zmiany w podatkach - new

Jak informuje wiceminister finansów Filip Świtała nowa ordynacja podatkowa (NOP) jest na etapie prac końcowych Komisji Prawniczej. Już wkrótce ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

- Ministerstwo Finansów liczy, że projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów - komentował wiceminister finansów Filip Świtała dla Polskiej Agencji Prasowej. Resort finansów w ramach tej inicjatywy pracuje między innymi nad takimi rozwiązaniami jak prosty PIT oraz zunifikowany podatek dochodowy od biznesu.

Świtała zapewnia, że to "dobry akt prawny, który umożliwi nowe otwarcie w relacjach pomiędzy podatnikami". - Chcielibyśmy, żeby były przepisy wydzielone dla tych ludzi, którzy osiągają dochody z pracy, ze zleceń, nie prowadzą własnego biznesu, chodzi o to, żeby dla nich przepisy były proste i żeby ich rozliczenie było proste. Ale z drugiej strony, wszystkie te przepisy, które dotyczą działalności gospodarczej, wydzielimy do odrębnych przepisów - dodawał Świtała

Ministerstwo Finansów jeszcze w czerwcu 2018 zapowiadało, że NOP wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Pojawi się w nim 20 rozwiązań, które będą chronić prawa podatnika. Będą to między innymi mediacja podatkowa, zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przez organ pierwszej instancji, zmniejszenie liczby interpretacji przepisów prawa podatkowego i zwalczanie przewlekłości postępowania. Oprócz tego ma zostać powołany Rzecznik Praw Podatnika.

"W Ocenie Skutków Regulacji projektu podano, że nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. W OSR wskazano, że obowiązująca Ordynacja podatkowa, choć była wielokrotnie nowelizowana, nie odpowiada obecnym potrzebom i standardom" - czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
ZUS PL
ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców
Kwota wolna od podatku
Kwota wolna od podatku – czyli o zwiększającej się przepaści w sytuacji przedsiębiorców w Polsce i w UK
RODO kara milion złotych
Pierwsza kara za naruszenie RODO w historii – sięgnę prawie MILIONA złotych!

Komentarze są wyłączone.