Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Polski rząd zapowiada projekt nowej ordynacji podatkowej – zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020

Zmiany w podatkach - new

Jak informuje wiceminister finansów Filip Świtała nowa ordynacja podatkowa (NOP) jest na etapie prac końcowych Komisji Prawniczej. Już wkrótce ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

– Ministerstwo Finansów liczy, że projekt nowej Ordynacji podatkowej wkrótce trafi pod obrady Rady Ministrów – komentował wiceminister finansów Filip Świtała dla Polskiej Agencji Prasowej. Resort finansów w ramach tej inicjatywy pracuje między innymi nad takimi rozwiązaniami jak prosty PIT oraz zunifikowany podatek dochodowy od biznesu.

Świtała zapewnia, że to „dobry akt prawny, który umożliwi nowe otwarcie w relacjach pomiędzy podatnikami”. – Chcielibyśmy, żeby były przepisy wydzielone dla tych ludzi, którzy osiągają dochody z pracy, ze zleceń, nie prowadzą własnego biznesu, chodzi o to, żeby dla nich przepisy były proste i żeby ich rozliczenie było proste. Ale z drugiej strony, wszystkie te przepisy, które dotyczą działalności gospodarczej, wydzielimy do odrębnych przepisów – dodawał Świtała

Ministerstwo Finansów jeszcze w czerwcu 2018 zapowiadało, że NOP wejdzie w życie 1 stycznia 2020 roku. Pojawi się w nim 20 rozwiązań, które będą chronić prawa podatnika. Będą to między innymi mediacja podatkowa, zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przez organ pierwszej instancji, zmniejszenie liczby interpretacji przepisów prawa podatkowego i zwalczanie przewlekłości postępowania. Oprócz tego ma zostać powołany Rzecznik Praw Podatnika.

„W Ocenie Skutków Regulacji projektu podano, że nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. W OSR wskazano, że obowiązująca Ordynacja podatkowa, choć była wielokrotnie nowelizowana, nie odpowiada obecnym potrzebom i standardom” – czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Motywacja i samodyscyplina
Zarządzanie projektami (marketingowymi): jakich narzędzi użyć?
Podatek dochodowy
5 krajów z najniższym podatkiem dochodowym
Służba zdrowia w Polsce – lekarze i pielęgniarki idą „na swoje” i uciekają przed ZUS-em

Skomentuj artykuł

*