Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację do ustawy obniżającej stawkę CIT

Andrzej Duda
Fot: Wikimedia Commons

Prezydent złożył swój podpis pod ustawą obniżającą stawkę CIT z 15 do 9 procent. Zmiana ta nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorstw.

CIT, czyli z angielskiego Corporate Income Tax, to podatek dochodowy od osób prawnych, nowelą podpisaną przez Prezydenta RP został obniżony z 15% do 9%, ale zmiany te nie mają zastosowania we wszystkich przypadkach. - Rozwiązanie to dotyczy małych podatników, czyli tych których przychody w danym roku nie przekraczają kwoty 1,2 mln euro wyrażonej w zł. Będą z niej mogli skorzystać także, z pewnymi wyjątkami, podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą - czytamy na łamach serwisu "Infor". - Ponieważ, jak wynika z nowych przepisów, warunek posiadania statusu małego podatnika nie dotyczy podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, w roku rozpoczęcia tej działalności - dodajmy, że i od tej reguły są pewne wyjątki.

Zasadniczo z obniżki skorzystają wyłącznie spółki kapitałowe działające w ramach prawa handlowego (spółki z o.o, spółki akcyjne oraz spółki komandytowo-akcyjne).

Kto nie będzie mógł skorzystać z rzeczonej obniżki? W nowelizacji wprowadzono przepis, który regulują tę kwestię w przypadku spółki dzielonej, podatnika, który wniósł tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału oraz w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

- Inne zmiany w ustawie o CIT dotyczą m.in. uchylenia obowiązku publikowania przez podatkowe grupy kapitałowe w Monitorze Sądowym i Gospodarczym informacji o zarejestrowaniu i wykreśleniu takiej grupy, poszerzenia o domy maklerskie oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych kręgu podmiotów, których przychody (z wyjątkami) zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, a także ustalenie kosztów, które nie są uważane za koszty uzyskania przychodów - czytamy na łamach serwisu "Money.pl"

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Kasyno online
Metody płatności w kasynach online. Które są najlepsze?
splata dlugów
Income and Expenditure form – Czyli jak przygotować zestawienie wpływów i wydatków w celu uporania się z długami
Zarobki w Polsce
Powrót do Polski? Lepiej się zastanów. Polski rząd zabiera najwięcej z pensji swoim obywatelom

Komentarze są wyłączone.