Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację do ustawy obniżającej stawkę CIT

Andrzej Duda

Fot: Wikimedia Commons

Prezydent złożył swój podpis pod ustawą obniżającą stawkę CIT z 15 do 9 procent. Zmiana ta nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorstw.

CIT, czyli z angielskiego Corporate Income Tax, to podatek dochodowy od osób prawnych, nowelą podpisaną przez Prezydenta RP został obniżony z 15% do 9%, ale zmiany te nie mają zastosowania we wszystkich przypadkach. – Rozwiązanie to dotyczy małych podatników, czyli tych których przychody w danym roku nie przekraczają kwoty 1,2 mln euro wyrażonej w zł. Będą z niej mogli skorzystać także, z pewnymi wyjątkami, podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą – czytamy na łamach serwisu „Infor”. – Ponieważ, jak wynika z nowych przepisów, warunek posiadania statusu małego podatnika nie dotyczy podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, w roku rozpoczęcia tej działalności – dodajmy, że i od tej reguły są pewne wyjątki.

Zasadniczo z obniżki skorzystają wyłącznie spółki kapitałowe działające w ramach prawa handlowego (spółki z o.o, spółki akcyjne oraz spółki komandytowo-akcyjne).

Kto nie będzie mógł skorzystać z rzeczonej obniżki? W nowelizacji wprowadzono przepis, który regulują tę kwestię w przypadku spółki dzielonej, podatnika, który wniósł tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału oraz w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

– Inne zmiany w ustawie o CIT dotyczą m.in. uchylenia obowiązku publikowania przez podatkowe grupy kapitałowe w Monitorze Sądowym i Gospodarczym informacji o zarejestrowaniu i wykreśleniu takiej grupy, poszerzenia o domy maklerskie oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych kręgu podmiotów, których przychody (z wyjątkami) zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych, a także ustalenie kosztów, które nie są uważane za koszty uzyskania przychodów – czytamy na łamach serwisu „Money.pl”

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację do ustawy obniżającą stawkę CIT
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Kwota wolna od podatku
Kwota wolna od podatku – czyli o zwiększającej się przepaści w sytuacji przedsiębiorców w Polsce i w UK
Zalozenie firmy w UK
Jak założyć i prowadzić firmę w UK? Wszystko, co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
Certyfikaty dla firm
Firmy coraz częściej sięgają po certyfikaty. Dlaczego?

Skomentuj artykuł

*