Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

Przedsiębiorcy, którzy mają gorszy czas i są bez przychodów, trafiają na celownik skarbówki

Pracownik sklepy przy komputerze

Właściciele firm w Polsce, którzy mają akurat gorszy czas i muszą mierzyć się z brakiem przychodów, trafiają na celownik skarbówki, która podejrzewając ich o oszustwa nasyła na nich kontrole.

Przedsiębiorca bez dochodów to w oczach polskiej skarbówki potencjalny oszust. Okazuje się, że właściciele firm, które przynoszą straty, otrzymują od fiskusa listy z groźbami dotyczącymi kontroli.

Osoby prowadzące w Polsce działalność gospodarczą skarżą się, że oprócz przytłaczającej ich biurokracji, wysokich składek ZUS i straszenia ich „testem przedsiębiorcy”, w przypadku mniej dochodowego okresu, na ich skrzynkę mailową przychodzą maile z urzędów skarbowych grożące im przeprowadzeniem kontroli.

Polecane: Podniesienie płac minimalnych uderzy w przedsiębiorców. „Będziemy zamykać firmy” – mówią

Przedsiębiorcy proszeni są przez fiskus w takiej sytuacji o sprawdzenie, czy opłacili wszystkie składki i podatki. Skarbówka jednak tłumaczy, że zależy jej tylko na „ochronie legalnego biznesu i zasad uczciwej konkurencji”.

Okazuje się, że założenie o nieuczciwości przedsiębiorcy, który nie wykazuje w danym okresie dochodów, jest ze strony skarbówki automatyczne i nie bierze ona w ogóle pod uwagę tego, że właściciel danej firmy może mieć akurat problemy.

Do mało zasadnych metod polskiego fiskusa należy także straszenie przedsiębiorców uczciwych poprzez rozsyłanie listów przypominających im o negatywnych skutkach niewywiązywania się z obowiązków podatkowych. Chodzi w tym wypadku o tzw. pisma behawioralne.

Jak mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax:

- Niestety takie zastraszanie uczciwych przedsiębiorców wytwarza na polskim rynku mało przyjazną atmosferę. O tym często mówią Polacy, którzy zdecydowali się założyć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii i tam ją też z powodzeniem prowadzą. Twierdzą, że jest to jedna z najlepszych ich decyzji. Za przykład podają olbrzymi stres przy prowadzeniu biznesu w Polsce i mało życzliwe traktowanie przedsiębiorców w kraju nad Wisłą. Na Wyspach natomiast możemy liczyć na minimalną biurokrację, pozytywne podejście do przedsiębiorcy, w którym fiskus nie widzi oszusta, tylko chce z nim efektywnie współpracować i ułatwić mu dalszy rozwój biznesu.

Przeczytaj też: Wielka Brytania podniosła kwotę wolną od podatku do 12 500 funtów (czyli ponad 60 000 zł)

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
emerytura
Rząd zapowiada nowy mechanizm waloryzacji emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi – czy stracą przedsiębiorcy?
Wielka Brytania Firma
Wielka Brytania najpopularniejsza wśród polskich przedsiębiorców
Firma w Polsce - stolarze
Split payment – polskich przedsiębiorców czekają drakońskie kary

Komentarze są wyłączone.