Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Przedsiębiorcy są niemal jednogłośni: To najlepsza ustawa z pakietu 100 zmian dla firm

Przedsiębiorcy podczas rozmowy

W zapowiedzianym jeszcze w 2016 roku przez Mateusza Morawieckiego pakiecie 100 zmian dla firm najlepsze dla przedsiębiorców okazało się stworzenie instytucji zarządcy sukcesyjnego, czyli prowadzącego firmę po zmarłym przedsiębiorcy (do momentu załatwienia formalności spadkowych przez rodzinę).

Wprowadzona w ramach pakietu 100 zmian dla firm ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1629) jest oceniana jako jedna z najbardziej przydatnych zmian dla przedsiębiorców w Polsce, których pomysłodawcą jest polski rząd.

Pakiet 100 zmian przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uznawany jest za jeden z najbardziej ambitnych pomysłów polskiego rządu dotyczących przedsiębiorców. To w nim właśnie znalazła się ustawa dotycząca sukcesji, która okazała się pomocna dla wielu firm i zabezpieczająca je przed upadkiem.

Polecane: Składki ZUS wzrosną dla większości przedsiębiorców o 10 procent od 2020 roku

Sprowadza się ona do utworzenia instytucji zarządcy sukcesyjnego, czyli kogoś, kto prowadzi firmę po zmarłym przedsiębiorcy, dopóki nie zostaną załatwione wszelkie formalności spadkowe przez rodzinę. Co istotne zarządcą tym może być równie dobrze członek rodziny zmarłego jak i osoba obca specjalizująca się w prowadzeniu biznesu.

Zgodnie z ustawą wprowadzoną w pakiecie 100 zmian, zarządca sukcesyjny ma prawo posługiwać się oznaczeniami zmarłego przedsiębiorcy i korzystać z jego konta firmowego. Zanim koncesje, zezwolenia oraz licencje zostaną przeniesione na następcę prawnego zmarłego, zarządca ma prawo je wykonywać.

Przedsiębiorcy chwalą sobie ustawę, gdyż uratowała ona wiele małych działalności. Bez niej – jak się okazuje – nie przetrwałoby wiele dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Na chwilę obecną ustawa ta obejmuje wyłącznie przedsiębiorstw osób fizycznych, jednak Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zamierza rozszerzyć ją także na spółki handlowe.

Przeczytaj koniecznie: „Testu przedsiębiorcy” nie będzie … pod taką nazwą. Przedsiębiorcy wykonują testy online, by ocenić ryzyko

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Praca zdalna
Praca zdalna, strach przed izolacją, ubożenie społeczeństwa – tak pandemia zmienia społeczeństwo
emerytura
Rząd zapowiada nowy mechanizm waloryzacji emerytur i rent. Zyskają najbiedniejsi – czy stracą przedsiębiorcy?
Malta
Polska chce ścigać optymalizujące się w ramach UE firmy, ale nie zgadzają się na to Cypr i Malta

Komentarze są wyłączone.