Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

Przedsiębiorcy w kraju obawiają się zmian w ZUS. Polacy, którzy prowadzą firmy w UK, mimo Brexitu przeżywają mniejszy stres

Przedsiębiorca na bruku

Prowadzący swój biznes w Polsce przedsiębiorcy obawiają się zmian, jakie zamierza wprowadzić ZUS związanych m.in. z podniesieniem i tak już wysokich składek. Dla porównania polscy przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy na Wyspach, mimo niepewności związanych z Brexitem twierdzą, że ich stres jest o wiele mniejszy niż ten, którego doświadczaliby obecnie w związku z prowadzeniem biznesu w Polsce.

Polski rząd zapowiedział wprowadzenie zmian w naliczaniu składek ZUS, co jest tematem głównym wśród przedsiębiorców prowadzących swoje biznesy w kraju nad Wisłą. Zgodnie z propozycją władz składki ZUS miałyby być naliczane od dochodu, a nie ryczałtowo jak do tej pory, co z kolei oznaczałoby horrendalne podwyżki. Mimo zapewnień premiera Morawieckiego, zmiany te miałyby dotyczyć jedynie małych, a nie dużych przedsiębiorstw.

Próby uspokajania przedsiębiorców okazały się jednak mało skuteczne. Obawiają się oni, że i tak sposób naliczania składek ulegnie zmianie. Swoje niezadowolenie okazują także wobec podniesienia składek ZUS w przyszłym roku, zgodnie z którym będą musieli przygotować się na większe o 120 zł wydatki z tego tytułu (obecnie wynoszą one 1 300 zł miesięcznie).

Polecane: Przedsiębiorcy w Polsce otrzymają za 40 lat pracy emerytury w granicach 2 tys. złotych – informuje ZUS

Zarówno podwyższanie składek jak i niepewność dotycząca zmian ich sposobu naliczania wpędza przedsiębiorców w stan frustracji. Polacy prowadzący swoje biznesy na Wyspach twierdzą, że sytuacja w Polsce dotycząca prowadzenia firm jest nawet bardziej stresująca od sytuacji w Wielkiej Brytanii związanej z Brexitem.

- Kontaktuje się z nami wiele osób, które mówią, że prowadzenie biznesu w UK jest prawdziwą ulgą w porównaniu z utrzymaniem swojej firmy w Polsce, co obecnie staje się coraz trudniejsze. Według nich nawet skomplikowana sytuacja związana z Brexitem nie jest tak stresująca, zwłaszcza że brytyjskie władze są zgodne (i pozostają konsekwentne) co do swoistej opieki nad przedsiębiorcami. Mimo wyjścia z Unii deklarują niższe podatki dla przedsiębiorców, a obecna kwota od podatku w wysokości ponad 12 500 funtów (czyli w przeliczeniu 60 000 złotych) rocznie już teraz dowodzi, jak przyjazne jest nastawienie do osób prowadzących własne biznesy – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax.

Przeczytaj też: W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wzrośnie do 12.5 tys. funtów, czyli 60 tys. złotych! Na jej tle Polska wypada blado
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Polscy przedsiębiorcy - konie na rynku
Najnowszy raport na temat polskich przedsiębiorców i ich stosunku do pracowników
Specjalista ds. marketingu
Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?
Bitcoin Continues
Podatki od kryptowalut: ile podatku od kryptowalut zapłacisz w Polsce?

Komentarze są wyłączone.