Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

Przedsiębiorcy w kraju obawiają się zmian w ZUS. Polacy, którzy prowadzą firmy w UK, mimo Brexitu przeżywają mniejszy stres

Przedsiębiorca na bruku

Prowadzący swój biznes w Polsce przedsiębiorcy obawiają się zmian, jakie zamierza wprowadzić ZUS związanych m.in. z podniesieniem i tak już wysokich składek. Dla porównania polscy przedsiębiorcy prowadzący swoje firmy na Wyspach, mimo niepewności związanych z Brexitem twierdzą, że ich stres jest o wiele mniejszy niż ten, którego doświadczaliby obecnie w związku z prowadzeniem biznesu w Polsce.

Polski rząd zapowiedział wprowadzenie zmian w naliczaniu składek ZUS, co jest tematem głównym wśród przedsiębiorców prowadzących swoje biznesy w kraju nad Wisłą. Zgodnie z propozycją władz składki ZUS miałyby być naliczane od dochodu, a nie ryczałtowo jak do tej pory, co z kolei oznaczałoby horrendalne podwyżki. Mimo zapewnień premiera Morawieckiego, zmiany te miałyby dotyczyć jedynie małych, a nie dużych przedsiębiorstw.

Próby uspokajania przedsiębiorców okazały się jednak mało skuteczne. Obawiają się oni, że i tak sposób naliczania składek ulegnie zmianie. Swoje niezadowolenie okazują także wobec podniesienia składek ZUS w przyszłym roku, zgodnie z którym będą musieli przygotować się na większe o 120 zł wydatki z tego tytułu (obecnie wynoszą one 1 300 zł miesięcznie).

Polecane: Przedsiębiorcy w Polsce otrzymają za 40 lat pracy emerytury w granicach 2 tys. złotych – informuje ZUS

Zarówno podwyższanie składek jak i niepewność dotycząca zmian ich sposobu naliczania wpędza przedsiębiorców w stan frustracji. Polacy prowadzący swoje biznesy na Wyspach twierdzą, że sytuacja w Polsce dotycząca prowadzenia firm jest nawet bardziej stresująca od sytuacji w Wielkiej Brytanii związanej z Brexitem.

- Kontaktuje się z nami wiele osób, które mówią, że prowadzenie biznesu w UK jest prawdziwą ulgą w porównaniu z utrzymaniem swojej firmy w Polsce, co obecnie staje się coraz trudniejsze. Według nich nawet skomplikowana sytuacja związana z Brexitem nie jest tak stresująca, zwłaszcza że brytyjskie władze są zgodne (i pozostają konsekwentne) co do swoistej opieki nad przedsiębiorcami. Mimo wyjścia z Unii deklarują niższe podatki dla przedsiębiorców, a obecna kwota od podatku w wysokości ponad 12 500 funtów (czyli w przeliczeniu 60 000 złotych) rocznie już teraz dowodzi, jak przyjazne jest nastawienie do osób prowadzących własne biznesy – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax.

Przeczytaj też: W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wzrośnie do 12.5 tys. funtów, czyli 60 tys. złotych! Na jej tle Polska wypada blado
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Pieniądze polskie
Ministerstwo Finansów chce wprowadzić „test przedsiębiorcy”, aby wiedzieć, kto prowadzi fikcyjną działalność gospodarczą
Spotkanie biznesowe
Jak płacić estoński CIT? To rozwiązanie polskim przedsiębiorcom oferuje spółka LPS na Cyprze
Kalkulator i rozliczenia
Korzystne warunki dla rezydentury podatkowej na Cyprze

Komentarze są wyłączone.