Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

Przedsiębiorcy w Polsce otrzymają za 40 lat pracy emerytury w granicach 2 tys. złotych – informuje ZUS

Emerytura przedsiębiorcy

Emerytury, na które mogą liczyć przedsiębiorcy w Polsce, będą dla nich bardzo rozczarowujące. ZUS przyznał, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą otrzymają zaledwie 2 tys. złotych po 40 latach nieprzerwanej pracy.

Przyszłość przedsiębiorców w Polsce nie wygląda różowo… Sfrustrowani obecnie wysokimi składkami ZUS (jedynymi z najwyższych w Europie) i przerażeni wprowadzeniem „testu przedsiębiorcy” (pod nieznaną jeszcze nazwą) oraz podatkami osoby prowadzące jednoosobową działalność w Polsce otrzymają – zgodnie z zapowiedziami ZUS – za 40 lat pracy emerytury w wysokości zaledwie 2 tys. złotych.

Po olbrzymiej daninie, którą płacą każdego miesiąca przedsiębiorcy w ramach składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatków, prognozowana dla nich wysokość emerytur jest demotywująca.

ZUS przykładowo oszacował wysokość emerytury, która zacznie być pobierana w styczniu 2059 roku, dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą przez okres 35 (w przypadku kobiet) i 40 lat (w przypadku mężczyzn). Z obliczeń wynika, że kobiety po 35 latach nieprzerwanej pracy we własnej firmie otrzymają 1810 złotych emerytury, natomiast mężczyźni po 40 latach pracy 2450 złotych świadczenia.

Polecane: Wielka Brytania podniosła kwotę wolną od podatku do 12 500 funtów (czyli ponad 60 000 zł)

Jak mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax, pomagającej Polakom w optymalizacji podatkowej:

– Coraz więcej polskich przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce – mimo olbrzymich składek, jakie muszą opłacać co miesiąc – ich emerytury będą tak niskie, że nie będzie ich stać na podstawowe wydatki. Wielu Polaków decyduje się w związku z tym na założenie firmy w Wielkiej Brytanii, gdzie podatki są niskie (nie mówiąc już o wysokiej kwocie wolnej od podatku), a przepisy przejrzyste, dzięki czemu prowadzenie biznesu jest dużo prostsze i bardziej opłacalne.

Mimo niskich emerytur, które czekają polskich przedsiębiorców, do ich zmartwień związanych z prowadzeniem firmy w Polsce dochodzi także groźba wprowadzenia „testu przedsiębiorcy”, jednak pod inną już nazwą. Rząd potwierdził, że „testu przedsiębiorcy” nie będzie, jednak ministerstwo wcale nie rezygnuje z prac nad pozyskaniem pieniędzy od przedsiębiorców współpracujących z jedną firmą i wystawiającym jej faktury.

Przeczytaj koniecznie: „Testu przedsiębiorcy” nie będzie … pod taką nazwą. Przedsiębiorcy wykonują testy online, by ocenić ryzyko

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Przedsiębiorcy w Polsce otrzymają za 40 lat emerytury w granicach 2 tys. złotych – informuje ZUS
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Debt management plan
DEBT MANAGEMENT – Czyli wszystko co musisz wiedzieć o zarządzaniu długami
Man Shopping on Internet
Drobni przedsiębiorcy mają zostać objęci ochroną konsumencką – postanowiło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
Motywacja i samodyscyplina
Zarządzanie projektami (marketingowymi): jakich narzędzi użyć?

Skomentuj artykuł

*