Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Przedsiębiorcy w Polsce są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do przyszłości swoich firm. Rozważają zwolnienia pracowników

Pracownik sam w pokoju czekający na telefon

Po raptownej podwyżce płacy minimalnej w Polsce może dojść do wzrostu bezrobocia. Przedsiębiorcy są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do dalszego prowadzenia swoich biznesów i obawiają się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.

Optymizm wśród przedsiębiorców prowadzących biznesy w Polsce znacznie zmalał w ostatnim czasie, na co wpłynęła zapowiedź raptownej podwyżki płacy minimalnej oraz zapowiadane spowolnienie gospodarcze.

Zgodnie z danymi GUS z września tego roku wśród przedsiębiorców w Polsce panował optymizm – przewaga optymistów nad pesymistami wynosiła 10 pkt. proc. Proporcje te uległy jednak znaczącej zmianie w ciągu zaledwie miesiąca, kiedy to różnica ta zmalała do 2,5 pkt. proc.

Z danych GUS-u wynika, że przedsiębiorcy obawiają się zmian, które czekają ich w niedalekiej przyszłości. Dowodem na to są m.in. duże zwolnienia w sektorach, w których wzrost płacy minimalnej, będzie prowadził do dużych problemów, gdyż obecnie oferują wynagrodzenia poniżej średniej krajowej.

Okazuje się, że od stycznia do września tego roku w takich sektorach jak produkcja odzieży, produkcja wyrobów skórzanych, a także związanych z nimi działalnościach wspierających, zwolnionych zostało 7 tysięcy osób.

Przeczytaj też: Przedsiębiorcy, którzy mają gorszy czas i są bez przychodów, trafiają na celownik skarbówki

W związku z zapowiadanymi zmianami wiele firm (m.in. handlowe i budowlane) w Polsce zamierza ograniczyć zatrudnienie ze względu na wysokie koszty prowadzenia działalności.

Dla porównania Polacy prowadzący swoje biznesy na Wyspach twierdzą, że sytuacja w Polsce dotycząca prowadzenia firm jest nawet bardziej stresująca od sytuacji w Wielkiej Brytanii związanej z Brexitem.

– Osoby, które się z nami kontaktują, mówią że prowadzenie biznesu w UK jest prawdziwą ulgą w porównaniu z utrzymaniem swojej firmy w Polsce, co obecnie staje się coraz trudniejsze. Według nich nawet skomplikowana sytuacja związana z Brexitem nie jest tak stresująca, zwłaszcza że brytyjskie władze są zgodne (i pozostają konsekwentne) co do swoistej opieki nad przedsiębiorcami. Mimo wyjścia z Unii deklarują niższe podatki dla przedsiębiorców, a obecna kwota od podatku w wysokości ponad 12 500 funtów (czyli w przeliczeniu 60 000 złotych) rocznie już teraz dowodzi, jak przyjazne jest nastawienie do osób prowadzących własne biznesy – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax.

Przeczytaj koniecznie: Podniesienie płac minimalnych uderzy w przedsiębiorców. „Będziemy zamykać firmy” – mówią

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Przedsiębiorcy w Polsce są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do przyszłości swoich firm. Rozważają zwolnienia pracowników
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
LOGO_VI_EKMP_Art
VI edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie
Terminal płatniczy
Coraz częściej płacimy bezgotówkowo. Terminal płatniczy to już konieczność dla wielu przedsiębiorców
Podatki w UK
Kalendarz podatkowy UK: najważniejsze daty dla pracujących w Wielkiej Brytanii

Skomentuj artykuł

*