Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Przedsiębiorcy zamiast składania wniosków będą mogli sami potwierdzić swoje dane w ZUS

Przedsiębiorca

Dzięki nowym zamianom polscy przedsiębiorcy mogą już sami potwierdzić swoje dane w ZUS przez tworzenie odpowiednich dokumentów potwierdzonych elektroniczną pieczęcią urzędu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził właśnie samoobsługę na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych.

ZUS wprowadził ułatwienia dla polskich przedsiębiorców, dzięki którym, zamiast np. uciążliwej procedury związanej ze składaniem odpowiednich wniosków, mogą oni utworzyć odpowiedni dokument potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS, którego wymagają od nich instytucje administracji publicznej, jak chociażby informacji o saldzie na koncie ZUS lub potwierdzenie, że jest się płatnikiem ZUS.

W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

POLECANE: Składki ZUS wzrosną dla większości przedsiębiorców o 10 procent od 2020 roku

Jak powiedziała prof. Gertruda Uścińska, która jest prezesem ZUS:

- Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych.

   

Dokumenty, które będzie można teraz uzyskać szybszą drogą elektroniczną, można zapisać jako plik PDF, XML lub też wysłać na wybrany przez siebie adres mailowy (co jest odpowiednio zabezpieczone).

Ponadto po złożeniu przez przedsiębiorcę przygotowanego samodzielnie potwierdzenia z danymi ZUS dana instytucja będzie mogła je potwierdzić w wyszukiwarce online udostępnionej przez ZUS, co jest dodatkowym ułatwieniem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada już kolejne zmiany mające na celu uprościć funkcjonowanie przedsiębiorców. Obejmą one m.in. roczne rozliczenia składkowe czy formularze A1.

Jak mówi Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, kancelarii prawo - podatkowej z Wielkiej Brytanii, która przenosi firmy z Polski do Wielkiej Brytanii w ramach optymalizacji podatkowej:

- Widać, że polskie instytucje podążają za dobrymi praktykami znanymi z Europy Zachodniej. Nadal procedury, formalności w Polsce są bardzo skomplikowane, ale przenoszenie ich online to duży krok naprzód. W Wielkiej Brytanii czy Irlandii w zasadzie wszystkie sprawy związane z ubezpieczeniami czy podatkami załatwimy bez wizyty w urzędach. Przedsiębiorcy często nie wiedzą nawet, gdzie taki urząd się znajduje - po prostu nie muszą.

- Polska biurokracja to główny powód, że firmy przenoszą swoja działalność poza Polskę, a zaraz po nim nowe utrudnienia jak test przedsiębiorcy nazywany kontrolami" - dodaje.

>> Przedsiębiorco, sprawdź czy musisz się bać testu przedsiębiorcy! Sprawdź swoją firmę online TUTAJ >>
SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Ile firm upadnie w 2023 roku? Badanie sektora MŚP
podatki - kalkulator
„Saga żarówkowa” – Co nam uświadomiła o życiu polskich przedsiębiorców?
biznes-w-polsce
„Duży” ZUS – Ilu przedsiębiorców zniechęci w 2019 r. do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?

Komentarze są wyłączone.