Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Rząd przygotował pakiet zmian dla przedsiębiorców od 2019 roku. Zobacz, na czym polegają składki ZUS od przychodu

worker

Polski rząd wprowadza stopniowo pakiet zmian, które mają za zadanie ułatwić polskim przedsiębiorcom prowadzenie swojej firmy. Od stycznia 2019 rusza kolejny projekt, za sprawą którego składki ZUS będą zależeć od przychodu.

Na nowych przepisach, które zaczną obowiązywać od stycznia 2019, skorzystają mali przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody. Rząd chce im dać możliwość rozwoju swoich biznesów zwłaszcza na starcie, kiedy to niewielu rozpoczynających swoją działalność może pochwalić się wysokimi zyskami.

Zgodnie z ustawą przyjęto, że limit przychodu będzie wynosić 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w roku poprzednim. Wynika z tego, że ze składek zależnych od przychodu w roku 2019 będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w roku poprzednim (2018) osiągnęli przychód niższy niż 63 000 złotych. Łatwo sumę tę obliczyć: na podstawie tego, że w 2018 roku wysokość minimalnego wynagrodzenia wynosi 2100 zł. 30-krotność tej kwoty daje nam 63 000 zł.

SPRAWDZAMY czy założenie własnej firmy w Polsce nigdy nie było łatwiejsze

Niestety pewne trudności może sprawiać fakt, że na początku działalności przedsiębiorca, którego przychód nie przekroczy podanego limitu, będzie zmuszony do samodzielnego określenia wysokości składek odprowadzanych do ZUS-u.

 
 

Istotną informacją jest ta, że ze wspomnianej opcji będzie można korzystać w ograniczonym czasie – składki ZUS od przychodu będą mogły być opłacane przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia działalności. Zatem w przypadku, gdy dany właściciel firmy ma niskie przychody w okresie ciągłym, to z ulgi będzie mógł korzystać przez 3 lata, natomiast w ciągu kolejnych dwóch lat będzie musiał opłacać normalne składki ZUS i ewentualnie po tych dwóch latach będzie mógł wrócić do opłacania składki ZUS od przychodu.

Ponadto ustawa dotycząca ulgi stawia przed przedsiębiorcą, który będzie chciał z niej korzystać następujące warunki:

- składki ZUS od przychodu stanowią podstawę wyłącznie składek społecznych i składek na Fundusz Pracy, a składka zdrowotna jest opłacana zgodnie z zasadami ogólnymi, które obowiązują wszystkich przedsiębiorców,

- Z ulgi nie mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku kalendarzowym opłacali zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

- Ulga przeznaczona jest dla przedsiębiorców niekorzystających z preferencyjnych składek ZUS,

- Właściciel firmy musi prowadzić swój biznes w poprzednim roku kalendarzowym przez przynajmniej 60 dni,

- Przedsiębiorca nie może wykonywać działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy.

Ustawa o sukcesji – nowe przepisy ułatwią “dziedziczenie” małych firm
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Powiatowy Urzad Pracy Lodz
Dotacje na własną działalność najskuteczniejszym sposobem aktywizacji osób bezrobotnych
Kobieta przy laptopie
Jak stworzyć poradnik, który będzie hitem wśród twoich klientów?
jadwiga emilewicz
Ministerstwo przedsiębiorczości zapowiada KOLEJNE reformy korzystne dla polskich przedsiębiorców

Komentarze są wyłączone.