Finanse i Księgowość Firma w Polsce Wydarzenia

SPRAWDZAMY czy założenie własnej firmy w Polsce nigdy nie było łatwiejsze

Internetowi giganci i podatki w Polsce

Niegdyś założenie własnej działalności gospodarczej mogło wyglądać jak prawdziwa droga przez mękę - pielgrzymowanie od okienka do okienka, zdobywanie podpisów pod stertą papierów i koczowanie w urzędach. Jak jest teraz?

Według zapewnień polskiego rządu to wszystko jest już jedynie wspomnieniem dawnych, słusznie minionych czasów, a swoją firmę można założyć w przysłowiowych kapciach, nie wychodząc (prawie!) z własnego domu, załatwiając większość formalności przez internet. Czy to prawda? Przekonajmy się!

Znowelizowane przepisy ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej weszły w życie 1 lipca 2011. Wprowadziły znaczne uproszczenia dla osób zakładających działalność gospodarczą. Umożliwiły bowiem rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej poprzez stronę internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ale zanim złożymy wniosek CEIDG-1, o którym napiszemy jeszcze poniżej, musimy założyć "profil zaufany". Cóż to jest?

Dzięki tej usłudze przez sieć będziemy mogli załatwić wiele spraw, które do tej pory załatwialiśmy w urzędzie. Niestety, żeby go założyć konieczne będzie potwierdzenia naszej tożsamości, a to już będzie prawdopodobnie wymagało oderwania się od monitora komputera i wizyty w urzędzie. Można też załatwić to za pośrednictwem banku, w którym ma się swoje konto osobiste. Uzyskując dostęp do profilu zaufanego możesz podpisywać swoje dokumenty przez internet i potwierdzać swoją tożsamość. Dzięki temu składając wniosek online do polskiego urzędu nie ma potrzeby drukować go, skanować go i wysyłać do urzędu. Życie staje się prostsze...

Aby założyć profil zaufany przez internet należy przede wszystkim mieć numer PESEL oraz posiadać konto w polskim banku, a następnie upewnić się, że bank posiada możliwość założenia profilu zaufanego. W tym celu najlepiej zwrócić się prosto do banku z zapytaniem o taką możliwość. Gdy to już jest możliwe należy zalogować się na swoje konto bankowe i tam wyszukać, a następnie wypełnić stosowny formularz dotyczący założenia profilu zaufanego. Po wysłaniu formularza profil zaufany jest automatycznie założony, a twoje dane potwierdzone. Tyle!

Mając już profil zaufany wystarczy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do CEIDG określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Data rozpoczęcia działalności gospodarczej nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Obecnie formularze dotyczące zakładania działalności gospodarczej są o wiele prostsze, niż jeszcze kilka lat temu. W dodatku niemożliwe jest złożenie "źle" wypełnionego wniosku - system sam wykrywa błędy i wskazuje, gdzie trzeba nanieść poprawki.

Jakby tego było mało jest masa innych ułatwień - nie trzeba dostarczać zaświadczeń o braku zakazu prowadzenia działalności gospodarczej czy o tytule prawnym do lokalu będącego siedzibą firmy. Zamiast nich składa się po prostu oświadczenia, zaznaczając odpowiednie pola, mając przy tym jednak świadomość, że karnie odpowiadamy za poświadczenie nieprawdy. Założenie firmy jest naprawdę proste, ale warto poświęcić trochę czasu i uwagi na uzupełnienie rodzaje działalności gospodarczych. W katalogu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) trzeba oznaczyć wszystkie obszary, aby nie musieć potem zmieniać czy rozszerzać PKD.

Po załatwieniu wniosku CEIDG, który jednocześnie obejmuje także zgłoszenie do ZUS trzeba jeszcze załatwić sprawy skarbowe. Wraz z wnioskiem o założenie firmy u można złożyć druk VAT-R, w którym deklarujemy sposób, w jaki będziemy się rozliczać z fiskusem (opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa). Wybrana forma opodatkowania będzie obowiązywać do końca roku podatkowego.

A więc da się? Da się!

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Pracownik sam w pokoju czekający na telefon
Przedsiębiorcy w Polsce są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do przyszłości swoich firm. Rozważają zwolnienia pracowników
kontrola skarbowa w Polsce
Kontrola skarbowa w Polsce – fiskus jest zadowolony, przedsiębiorca czuje się inwigilowany
Jaka firma w uk
Jaka firma w UK – samodzielnie, czy z biurem księgowym?

Komentarze są wyłączone.