Finanse i Księgowość Firma w Polsce

„Testu przedsiębiorcy” nie będzie … pod taką nazwą. Przedsiębiorcy wykonują testy online, by ocenić ryzyko

Portrait of confident businessman

Ministerstwo Finansów pracuje nad możliwością poddania kontroli jednoosobowych firm pracujących na stałe z jednym partnerem. Mimo oficjalnego oświadczenia premiera dotyczącego rezygnacji z „testu przedsiębiorcy”, polskie władze nadal szukają sposobu na zmuszenie małych przedsiębiorców do płacenia wyższych podatków.

„Testu przedsiębiorcy” nie będzie – usłyszeliśmy podczas wystąpienia w Krakowie premiera Mateusza Morawieckiego. Niestety Ministerstwo Finansów wcale nie rezygnuje z projektu i prowadzi prace mające na celu pozyskanie do budżetu dodatkowych pieniędzy od przedsiębiorców pracujących na stałe z jednym partnerem.

>> Darmowy test przedsiębiorcy – sprawdź <<

Politycy mogą się jednak bardzo rozczarować, gdy wiele z jednoosobowych firm zamknie swoją działalność, gdyż przedsiębiorcom przestanie się opłacać nadal prowadzić swoje biznesy. Konsekwencje forsowania pomysłu mogą być zatem katastrofalne.

Ministerstwo liczy wprawdzie na duże wpływu do budżetu w wysokości 1 mld 247 mln złotych, jednak tak naprawdę przez obniżenie zdolności kredytowej małych firm oraz ich możliwości pozyskania kapitału, może doprowadzić do wielu upadłości. Zaledwie w pierwszym kwartale 2019 roku odnotowano aż 224 upadłości, czyli o 5 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Zgodnie z informacjami, które trafiły do mediów, resort pracuje nad zmianą formuły prawnej najmniejszych firm i chce zmienić przepisy mające na celu weryfikację przedsiębiorców, którzy pracują dla jednego partnera, w związku z czym – zdaniem Ministerstwa Finansów – powinni płacić wyższy podatek.

>> Darmowy test przedsiębiorcy – sprawdź <<

Rachunek jest prosty: zakładając firmę płacimy minimalne, zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne i rozliczamy się podatkiem liniowym, dzięki czemu płacimy 19 proc. podatku zamiast 32 proc., który muszą opłacać pracodawcy osób zatrudnionych na etacie.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że osoby wystawiające jedną fakturę kontrahentowi powinny mieć tak naprawdę status samozatrudnionych, a prowadzenie przez nich działalności gospodarczej jest pozornie i sprowadza się do płacenia niższego podatku.

Wielu przedsiębiorców stara się ocenić ryzyko już teraz, wykonując testy online przygotowane przez firmy doradcze.

Darmowy test przedsiębiorcy znajdziesz TUTAJ.

>> Darmowy test przedsiębiorcy online <<

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
„Testu przedsiębiorcy” nie będzie, ale jednoosobowe firmy są nadal na celowniku Ministerstwa Finansów
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Firma w Polsce - autobus
W 2020 r. płaca minimalna w Polsce ma wzrosnąć do 2450 zł brutto. To więcej, niż proponują przedsiębiorcy
calculator
Czy kierować się w wyborze firm oferujących usługi księgowe dla przedsiębiorców?
Raport PwC
Raport PwC „Praca w UE – podatki i składki 2018” – komentarz eksperta

Skomentuj artykuł

*