Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

Współpraca spółki LTD z polskimi kontrahentami. Kiedy rozliczyć VAT w Polsce?

Spółka LTD z polskimi kontrahentami

Rejestracja spółki Limited w Wielkiej Brytanii nie zawsze oznacza, że podatek VAT będziemy odprowadzać na Wyspach, transakcje zawierane z kontrahentami spoza UK mogą być opodatkowane zarówno na Wyspach jak i w kraju nabywcy usługi/towaru.

Miejsce opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) danej transakcji zależy od wielu czynników, takich jak np. kontrahenta na którego rzecz dokonujemy sprzedaży (firma czy osoba fizyczna), statusu firmy, z którą podjęliśmy współpracę (czynny podatnik VAT/firma stosująca zwolnienie z VAT, podmiot posiadający VAT-UE/nie posiadający VAT-UE), rodzaju sprzedawanych towarów/świadczonych usług czy miejsca wysyłki towarów/świadczenia usług. Trzeba mieć na uwadze, że ze względu na mnogość przypadków, każdy powinien podlegać szczegółowej analizie w odniesieniu do przepisów obowiązujących w obu krajach. Przeanalizujmy zatem sytuacje, w których spółka Limited zobowiązana jest do rejestracji do VAT w Polsce.

Sprzedaż do osób fizycznych w Polsce

Spółka LTD sprzedająca swoje towary lub usługi na rzecz osób fizycznych w Polsce ma obowiązek zarejestrowania się do VAT w polskim urzędzie skarbowym. Trzeba mieć na uwadze że w razie, gdy nabywcami są osoby prywatne zamieszkałe na terenie Rzeczypospolitej, niezależnie od tego czy w ramach prowadzonej działalności dokonujemy sprzedaży towarów czy usług, każda transakcja dokonana na rzecz osób fizycznych z Polski, oznacza konieczność rozliczenia podatku VAT w Polsce. Bez znaczenia jest także ewentualne miejsce wysyłki towarów. Rejestracji do VAT w Polsce należy dokonać przed pierwszą sprzedażą.

>> Przeczytaj całość na stronie Admiral Tax <<
SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Dyrektor spółki
Jakie są różnice między samozatrudnieniem a spółką limited w Irlandii?
Morawiecki i posłowie z UE
Na jakie unijne wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy w ciągu następnych siedmiu lat?
Spotkanie w firmie
Kiedy i komu opłaca się założenie spółki na Cyprze?

Komentarze są wyłączone.