
Rejestracja spółki Limited w Wielkiej Brytanii nie zawsze oznacza, że podatek VAT będziemy odprowadzać na Wyspach, transakcje zawierane z kontrahentami spoza UK mogą być opodatkowane zarówno na Wyspach jak i w kraju nabywcy usługi/towaru.
Miejsce opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) danej transakcji zależy od wielu czynników, takich jak np. kontrahenta na którego rzecz dokonujemy sprzedaży (firma czy osoba fizyczna), statusu firmy, z którą podjęliśmy współpracę (czynny podatnik VAT/firma stosująca zwolnienie z VAT, podmiot posiadający VAT-UE/nie posiadający VAT-UE), rodzaju sprzedawanych towarów/świadczonych usług czy miejsca wysyłki towarów/świadczenia usług. Trzeba mieć na uwadze, że ze względu na mnogość przypadków, każdy powinien podlegać szczegółowej analizie w odniesieniu do przepisów obowiązujących w obu krajach. Przeanalizujmy zatem sytuacje, w których spółka Limited zobowiązana jest do rejestracji do VAT w Polsce.
Sprzedaż do osób fizycznych w Polsce
Spółka LTD sprzedająca swoje towary lub usługi na rzecz osób fizycznych w Polsce ma obowiązek zarejestrowania się do VAT w polskim urzędzie skarbowym. Trzeba mieć na uwadze że w razie, gdy nabywcami są osoby prywatne zamieszkałe na terenie Rzeczypospolitej, niezależnie od tego czy w ramach prowadzonej działalności dokonujemy sprzedaży towarów czy usług, każda transakcja dokonana na rzecz osób fizycznych z Polski, oznacza konieczność rozliczenia podatku VAT w Polsce. Bez znaczenia jest także ewentualne miejsce wysyłki towarów. Rejestracji do VAT w Polsce należy dokonać przed pierwszą sprzedażą.
Komentarze są wyłączone.