Finanse i Księgowość Firma w Polsce

ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców

ZUS PL

W wyniku zwykłego niedopatrzenia w ZUS-ie zalega 111 mln złotych, które należą do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, a także tych, którzy ją zamknęli. Osoby, którym w pierwszej kolejności należy się zwrot pieniędzy, to przedsiębiorcy, którzy zawiesili lub zakończyli działalność gospodarczą, a do ZUS-u przelali za dużo środków.

Okazuje się, że aż 250 tys. przedsiębiorców w Polsce otrzyma od ZUS-u zwrot pieniędzy. Stanie się tak za sprawą niedopatrzenia, przez które do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło 111 mln złotych w ramach zawyżonych kwot, które przelewali do ZUS-u przedsiębiorcy.

Za sprawą tych pomyłek do ZUS-u trafiło zbyt dużo pieniędzy. Zostaną zwrócone przedsiębiorcom, którzy mają obecnie nadwyżki na indywidualnym koncie.

„Jak przygotować się na Brexit? Poradnik dla prowadzących firmę w Wielkiej Brytanii” – warto pobrać darmowy e-book jak najszybciej

Dość często się zdarza, że przedsiębiorcy przelewają zbyt duże sumy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i stąd właśnie biorą się nadwyżki. Obecnie na kontach ZUS-u uzbierało się aż 2,5 mld złotych, które należą do 1,4 miliona aktywnych płatników.

– Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – nadwyżka przeznaczana jest w pierwszej kolejności na pokrycie ewentualnych zaległości z innych miesięcy, a jeśli ich nie ma, wtedy przedsiębiorca decyduje, co zrobi ze środkami. Może w tym wypadku żądać zwrotu albo przeznaczyć nadwyżkę na poczet przyszłych składek.

W przypadku przedsiębiorców, którzy zamknęli lub zawiesili swoją działalność opcja jest tylko jedna – ZUS musi im zwrócić nadpłacone pieniądze. W ten sposób aż 111 mln złotych trafi do kieszeni przedsiębiorców, którzy nie prowadzą już działalności lub ją zawiesili.

„Duży” ZUS – Ilu przedsiębiorców zniechęci w 2019 r. do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
European Payment Report
„European Payment Report 2018″. Przedsiębiorca w Polsce czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni
Srodki na zalozenie firmy
Skąd wziąć środki na założenie firmy?
ZUS Białystok
Trybunał Konstytucyjny nie wydał dziś wyroku ws. zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS

Skomentuj artykuł

*