Finanse i Księgowość Firma w Polsce

ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców

W wyniku zwykłego niedopatrzenia w ZUS-ie zalega 111 mln złotych, które należą do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, a także tych, którzy ją zamknęli. Osoby, którym w pierwszej kolejności należy się zwrot pieniędzy, to przedsiębiorcy, którzy zawiesili lub zakończyli działalność gospodarczą, a do ZUS-u przelali za dużo środków.

Okazuje się, że aż 250 tys. przedsiębiorców w Polsce otrzyma od ZUS-u zwrot pieniędzy. Stanie się tak za sprawą niedopatrzenia, przez które do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło 111 mln złotych w ramach zawyżonych kwot, które przelewali do ZUS-u przedsiębiorcy.

Za sprawą tych pomyłek do ZUS-u trafiło zbyt dużo pieniędzy. Zostaną zwrócone przedsiębiorcom, którzy mają obecnie nadwyżki na indywidualnym koncie.

„Jak przygotować się na Brexit? Poradnik dla prowadzących firmę w Wielkiej Brytanii” – warto pobrać darmowy e-book jak najszybciej

Dość często się zdarza, że przedsiębiorcy przelewają zbyt duże sumy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i stąd właśnie biorą się nadwyżki. Obecnie na kontach ZUS-u uzbierało się aż 2,5 mld złotych, które należą do 1,4 miliona aktywnych płatników.

– Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami – nadwyżka przeznaczana jest w pierwszej kolejności na pokrycie ewentualnych zaległości z innych miesięcy, a jeśli ich nie ma, wtedy przedsiębiorca decyduje, co zrobi ze środkami. Może w tym wypadku żądać zwrotu albo przeznaczyć nadwyżkę na poczet przyszłych składek.

W przypadku przedsiębiorców, którzy zamknęli lub zawiesili swoją działalność opcja jest tylko jedna – ZUS musi im zwrócić nadpłacone pieniądze. W ten sposób aż 111 mln złotych trafi do kieszeni przedsiębiorców, którzy nie prowadzą już działalności lub ją zawiesili.

„Duży” ZUS – Ilu przedsiębiorców zniechęci w 2019 r. do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?

Summary
Review Date
Reviewed Item
ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców
Author Rating
51star1star1star1star1star
SHARE
RELATED POSTS
Emerytura przedsiębiorcy. Na jakie świadczenia mogą liczyć właściciele firm?
Analiza: Crowdfunding – dlaczego warto wspierać wartościowe dziennikarstwo w internecie?
Internetowi giganci i podatki w Polsce
Dlaczego internetowi giganci nie płacą podatków w Polsce?

Leave Your Reply

*