Firma w Polsce Firma zagranicą

„Duży” ZUS – Ilu przedsiębiorców zniechęci w 2019 r. do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?

biznes-w-polsce

W 2019 r. pełny ZUS będzie kosztował przedsiębiorców w Polsce ponad 1300 zł. To o prawie 100 zł więcej niż w 2018 r.

1300 zł na ZUS, niezależnie od wielkości firmy – właśnie takie, „normalne” składki na ZUS, będzie w 2019 r. płacić większość przedsiębiorców nad Wisłą. Większość, bo tylko nieliczni mogą skorzystać albo z półrocznej ulgi na start w ZUS, albo z 2-letniej ulgi ZUS dla nowo powstałych firm, albo wreszcie z ryczałtowego ZUS-u, który uzależniony jest od przychodu (nie większego jednak niż 63 tys. zł rocznie).

Składki ZUS wzrastają regularnie co roku, ale rok 2019 przedsiębiorcy z pewnością zapamiętają szczególnie, ponieważ danina na ZUS wzrośnie w nim o prawie 100 zł. Skąd tak znaczna podwyżka? Odpowiedź, niestety, nie jest zaskakująca – ponieważ w Polsce podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie, a to, według prognozy na 2019 r., wzrosło do 4765 zł. W porównaniu do prognozy na 2018 r., która przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustanowiła na poziomie 4443 zł, to więcej aż o 322 zł.

W związku z powyższym składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe będą w 2019 r. liczone od podstawy równej 2859,00 zł. W dokładnym ujęciu składki na ubezpieczenie społeczne wynoszą zatem:

  • składka emerytalna 558,08 zł;
  • składka rentowa 228,72 zł;
  • składka chorobowa (dobrowolna) 70,05 zł;
  • składka wypadkowa 47,75 zł;
Po dodaniu do składek na ubezpieczenie społeczne składki na Fundusz Pracy w wysokości 70,05 zł oraz obowiązkowej składki zdrowotnej w wysokości 342,32 zł, okaże się, że danina na ZUS wyniesie w tym roku przedsiębiorców nad Wisłą 1316,97 zł (razem z ubezpieczeniem chorobowym). W porównaniu do roku 2018, w którym suma składek na ZUS wynosiła 1228,70 (wraz z ubezpieczeniem chorobowym), to wzrost aż o 88,27 zł, czyli najwięcej od 6 lat.

Przyglądając się sytuacji przedsiębiorców nad Wisłą nie sposób jest nie pozazdrościć przedsiębiorcom w Wielkiej Brytanii, gdzie znacznie korzystniejszy jest nie tylko system podatkowy (kwota wolna od podatku w latach 2019 -2020 będzie w UK wynosić £12 500, czyli ponad 61 tys. zł), ale też system ubezpieczeń społecznych. Dla przykładu podajmy, że dyrektorzy spółek LTD płacą w Wielkiej Brytanii składki NIN dopiero po przekroczeniu progu £8 424. Ponadto składki uiszczane są z dołu, a okresy za jakie płacimy przedsiębiorca określa samodzielnie - może to być za tydzień, miesiąc, kwartał, rok. Wysokość składek ubezpieczeniowych w Wielkiej Brytanii stanowi zaledwie niewielką część tego, co płaci przedsiębiorca w Polsce.

Agnieszka Moryc Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax www.admiral.tax
SHARE
Customer Success Specialist, Admiral Tax. Specjalista z doświadczeniem księgowym spółek irlandzkich oraz brytyjskich. Doradza także w zakresie rozwiązań dla rynku kryptowalut, handlu w internecie oraz przenoszenia usług za granicę.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Brexit Agreement Leads
Reakcja brytyjskich firm na treść umowy ws. Brexitu przedstawioną przez Theresę May
Kobieta przy laptopie
Jak stworzyć poradnik, który będzie hitem wśród twoich klientów?
podatki
Porównanie kosztów prowadzenia firmy w Polsce i za granicą

Komentarze są wyłączone.