Finanse i Księgowość Firma w Polsce

„European Payment Report 2018″. Przedsiębiorca w Polsce czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni

European Payment Report

Według raportu „European Payment Report 2018” polski przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni. To niemało, ale do rekordzistów jeszcze nam daleko – na przykład Portugalczycy z zapłatą faktury zwlekają średnio ponad 2 miesiące.

Zatory płatnicze, wynikłe z opóźnień w opłacaniu faktur, to bolączka wielu przedsiębiorców nad Wisłą. Utrata płynności finansowej na co dzień spędza sen z powiek niejednemu właścicielowi firmy, a wielu przedsiębiorców zmusiła ona w skrajnych przypadkach nawet do zamknięcia działalności. Co jednak ciekawe, najnowszy raport „European Payment Report 2018” pokazuje, że w Polsce z zapłatą faktur wcale nie jest jeszcze tak źle – w obrębie Unii Europejskiej są kraje, w których na przelew od kontrahenta trzeba czekać średnio ponad 2 miesiące.

Dane dotyczące średniego czasu oczekiwania na opłacenie faktury wiele mówią o jakości prowadzenia biznesu w danym państwie. W Polsce średni czas oczekiwania na przelew wynosi 33 dni, ale to i tak niewiele w porównaniu do Portugalii (65 dni), Włoch (56 dni), Bośni i Hercegowiny (56 dni), Hiszpanii (52 dni), Chorwacji (43 dni), Francji (42 dni) i Grecji (40 dni).

Nieźle na tym tle wypadają kraje stawiane za wzór, jeśli chodzi o środowisko do prowadzenia biznesu – Irlandia i Wielka Brytania. W Irlandii przedsiębiorca czeka na opłacenie faktury średnio 20 dni, natomiast w Wielkiej Brytanii – 27 dni. Trochę lepiej niż Brytyjczycy i trochę gorzej niż Irlandczycy radzą sobie z kolei z zapłatą faktur przedsiębiorcy z krajów Europy Północnej – Niemcy i Duńczycy (24 dni), a także Norwedzy i Finowie (25 dni).

Zdecydowanie lepsze miejsce Wielkiej Brytanii i Irlandii niż Polski w rankingu „European Payment Report 2018” nie zaskakuje. W końcu przedsiębiorcy prowadzący działalność w tych państwach korzystają z różnorodnych ulg, dzięki którym są oni w stanie zachować wyższą płynność finansową, niż na przykład przedsiębiorcy nad Wisłą. Przypomnę chociażby, że od kwietnia 2019 r. brytyjski przedsiębiorca w ramach personal allowance może się cieszyć kwotą wolną od podatku w wysokości, bagatela, 12 500 funtów, czyli ok. 62 000 zł. Poza tym biznesmeni na Wyspach płacą niskie składki na ubezpieczenie społeczne, a wyższe kwoty zaczynają odprowadzać dopiero wtedy, gdy ich działalność przynosi zysk.

Agnieszka Moryc
Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
„European Payment Report 2018". Przedsiębiorca w Polsce czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Biznesmen za granica
Dlaczego polski biznes przenosi się za granicę?
Wyszukiwanie fraz w Google
Networking – skuteczne narzędzie czy przykry obowiązek? A może social selling?
podatki - kalkulator
„Saga żarówkowa” – Co nam uświadomiła o życiu polskich przedsiębiorców?

Skomentuj artykuł

*