Firma w Polsce Firma zagranicą Marketing

Firmy coraz częściej sięgają po certyfikaty. Dlaczego?

Certyfikaty dla firm

Polscy przedsiębiorcy zaczynają traktować certyfikaty jakości jako jeden z istotnych punktów swojej strategii wizerunkowej. W ten sposób zyskują udokumentowanie jakości, a mówienie o niej przestaje być wyłącznie opinią, stając się obiektywnie potwierdzonym faktem. Jakie są dodatkowe zalety ubiegania się o certyfikaty i które z nich zasługują na naszą szczególną uwagę?

Dotychczas przyzwyczajono nas do certyfikowania jakości konkretnych produktów, które najczęściej widujemy na półkach sklepowych w postaci żywności lub artykułów gospodarstwa domowego. Producenci chętnie chwalą się otrzymanymi certyfikatami, umieszczając na opakowaniach rzucającą się w oczy informację na ich temat. Konsumenci od razu zwracają uwagę na certyfikaty, a w ich głowach kształtuje się obraz jakości obiektywnie potwierdzonej przez grono zaufanych specjalistów. Skłania to do zakupu znacznie skuteczniej niż nawet najlepiej sformułowane hasła reklamowe, zwłaszcza jeśli instytucja certyfikująca jest znana i poważana.

Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku firm. Jeśli klient ma przed sobą dwie marki, które na pierwszy rzut oka oferują podobnej jakości usługi lub produkty, o jego wyborze bardzo często może przesądzić właśnie certyfikat. Taka obiektywna ocena ma szczególne znaczenie zwłaszcza dziś, w czasach powszechnie publikowanych artykułów sponsorowanych, sztucznych rekomendacji na forach i w mediach społecznościowych, a nawet kupowanych opiniach Google.

Nie powinno nas w takim razie szczególnie dziwić to, że coraz więcej firm z wielu powodów sięga po certyfikaty jakości. Ich przedstawiciele chcą potwierdzić swoją uczciwość, wyróżnić się na tle konkurencji obiektywnie stwierdzoną jakością, a także nawiązać cenne kontakty w branży.

Jakie wymogi musi spełnić firma, aby ubiegać się o certyfikat?

Warunki, które należy spełnić, aby przystąpić do procesu certyfikacji, mogą różnić się w zależności od instytucji certyfikującej, jak i natury samego certyfikatu. Przykładowo jeśli staramy się o certyfikat zaufanej firmy, konieczne będzie przedstawienie podstaw do tego zaufania. Program Trusted Company UK, czyli uznany na świecie program certyfikujący, który zajmuje się promowaniem wiarygodności firm, wymaga przede wszystkim:

  • nieposiadania wyroków sądowych dotyczących nieuregulowanych należności lub ogłoszonej upadłości,
  • nieznajdowania się w krajowej bazie dłużników jako podmiot będący w fazie zadłużenia,
  • przestrzegania praw klienta, a także respektowania zobowiązań reklamacyjnych.
Jak przebiega proces certyfikacji firmy?

Niektóre certyfikaty przyznawane są na podstawie konkursu, w którym różne marki rywalizują ze sobą, podlegając ocenie w konkretnej kategorii. Istnieją również takie certyfikaty, o które firmy ubiegają się w pojedynkę. Oba modele certyfikacji posiadają jednak kilka cech wspólnych:

  1. Decyzja o ubieganiu się o certyfikat należy wyłącznie do przedstawicieli firmy, którzy samodzielnie składają wniosek (choć w przypadku niektórych plebiscytów nominować mogą sami organizatorzy lub klienci).
  2. Wniosek jest rozpatrywany przez instytucję certyfikującą, która na jego podstawie przygotowuje audyt, inspekcję lub inne działanie, które pomoże w dokonaniu niezależnej oceny.
  3. Po zakończeniu kontroli i weryfikacji przedłożonej przez przedstawicieli firmy dokumentacji następuje podjęcie decyzji o przyznaniu certyfikatu i jej ogłoszenie.
Kluczowe zalety certyfikacji

Powodem do ubiegania się o certyfikat dla firmy mogą być już kwestie opisane wyżej, jednak warto dodatkowo je rozwinąć. Poddawanie się procesowi certyfikacji zawsze świadczy o naszej ambicji i pewności co do oferowanych przez siebie produktów lub usług. Takie działanie pozytywnie wpływa na morale całego zespołu - każdy przecież chce pracować w firmie, która się rozwija, oferując nowe możliwości i nabywanie cennych doświadczeń zawodowych.

Anna Godek - Biniasz, Marketing Strategy & Communications Manager, KOMU MEDIA
SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Jarosław Kaczyński
Podniesienie płac minimalnych uderzy w przedsiębiorców. „Będziemy zamykać firmy” – mówią
Sejm RP
Rząd uchwalił „pakiet MŚP”, który ułatwi życie polskim przedsiębiorcom
Dwie osoby patrzące na laptopa
Nie będzie jednak likwidacji 30-krotności składek na ZUS? Przeciwny takiemu rozwiązaniu jest prezydent Andrzej Duda

Komentarze są wyłączone.