Firma w Polsce Firma zagranicą

Głos Przedsiębiorcy – Czy aplikacja ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej nad Wisłą?

Polskie firmy

Uruchomiona przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii aplikacja Głos Przedsiębiorcy umożliwia polskim przedsiębiorcom zgłaszanie uwag i propozycji zmian w przepisach. Uruchomienie aplikacji na pewno zasługuje na pochwałę, ale trudno się spodziewać, żeby ministerstwo przychyliło się do propozycji przedsiębiorców, które będą czymś więcej, niż tylko kosmetycznymi zmianami w prawie.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chwali się, że dzięki aplikacji Głos Przedsiębiorcy realizuje już 23 z 249 pomysłów, które zostały zgłoszone bezpośrednio przez polskich przedsiębiorców. Poza tym 39 kolejnych propozycji zmian w przepisach jest obecnie weryfikowanych pod kątem merytorycznym przez Federację Przedsiębiorców Polskich oraz ekspertów resortu. Pomysły i inicjatywy ustawodawcze przedsiębiorcy mogą składać w jednej z 7 kategorii: rozwoju działalności gospodarczej, wprowadzania innowacyjnych produktów i usług na rynek, informacji dla przedsiębiorców, praw i obowiązków przedsiębiorców w Polsce, finansowania działalności, handlu zagranicznego oraz inwestowania w Polsce.

Aplikacja Głos Przedsiębiorcy to z pewnością godny odnotowania krok na drodze do zbliżania administracji rządowej i przedsiębiorców. Pomysły dotyczące usprawnień dla biznesu mogą za jej pomocą składać przede wszystkim mikro i mali przedsiębiorcy, których głos jest w debacie publicznej zazwyczaj najsłabiej słyszalny. Trudno jednak spodziewać się, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przychyliło się do radykalnych zmian w prawie, które z pewnością przez przedsiębiorców są proponowane. W końcu niejeden z nich chciałby zapewne zmniejszyć obciążenia finansowe dla firm, takie jak choćby wydatki na ZUS.

Wśród propozycji zmian z pewnością powinna się znaleźć ta dotycząca zwiększenia kwoty wolnej od podatku. W Polsce nadal jest ona śmiesznie niska, ponieważ wynosi 8 000 zł, a z uwagi na to, że jest degresywna, to de facto mogą z niej w pełni skorzystać tylko osoby pracujące za stawkę minimalną na ok. 1/3 etatu. Dla przykładu warto jest przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii – jednym z państw najbardziej przychylnych przedsiębiorcom w Europie, kwota wolna wynosi £11 850. Z kolei od kwietnia 2019 r. kwota wolna w UK wyniesie już aż £12 500. Pozostając przy Wielkiej Brytanii nie sposób jest też nie wspomnieć o tym, że przedsiębiorcy w tym kraju ponoszą znacznie mniejsze koszty ubezpieczenia społecznego. Składki NIN płaci się w UK dopiero po przekroczeniu progu £8 424.

  Agnieszka Moryc Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax www.admiral.tax
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Raport AT Firma
Raport Admiral Tax: 57% Polaków założyło firmę za granicą z powodu biurokracji w Polsce
Budka telefoniczna w UK
BREXIT: 7 rzeczy, o których przedsiębiorcy powinni pamiętać w okresie przejściowym
Big Ben w UK
Prowadzenie firmy: Wysoka motywacja i samodyscyplina mogą nie wystarczyć…

Komentarze są wyłączone.