Firma w Polsce Firma zagranicą

Głos Przedsiębiorcy – Czy aplikacja ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej nad Wisłą?

Uruchomiona przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii aplikacja Głos Przedsiębiorcy umożliwia polskim przedsiębiorcom zgłaszanie uwag i propozycji zmian w przepisach. Uruchomienie aplikacji na pewno zasługuje na pochwałę, ale trudno się spodziewać, żeby ministerstwo przychyliło się do propozycji przedsiębiorców, które będą czymś więcej, niż tylko kosmetycznymi zmianami w prawie.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chwali się, że dzięki aplikacji Głos Przedsiębiorcy realizuje już 23 z 249 pomysłów, które zostały zgłoszone bezpośrednio przez polskich przedsiębiorców. Poza tym 39 kolejnych propozycji zmian w przepisach jest obecnie weryfikowanych pod kątem merytorycznym przez Federację Przedsiębiorców Polskich oraz ekspertów resortu. Pomysły i inicjatywy ustawodawcze przedsiębiorcy mogą składać w jednej z 7 kategorii: rozwoju działalności gospodarczej, wprowadzania innowacyjnych produktów i usług na rynek, informacji dla przedsiębiorców, praw i obowiązków przedsiębiorców w Polsce, finansowania działalności, handlu zagranicznego oraz inwestowania w Polsce.

Aplikacja Głos Przedsiębiorcy to z pewnością godny odnotowania krok na drodze do zbliżania administracji rządowej i przedsiębiorców. Pomysły dotyczące usprawnień dla biznesu mogą za jej pomocą składać przede wszystkim mikro i mali przedsiębiorcy, których głos jest w debacie publicznej zazwyczaj najsłabiej słyszalny. Trudno jednak spodziewać się, by Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przychyliło się do radykalnych zmian w prawie, które z pewnością przez przedsiębiorców są proponowane. W końcu niejeden z nich chciałby zapewne zmniejszyć obciążenia finansowe dla firm, takie jak choćby wydatki na ZUS.

Wśród propozycji zmian z pewnością powinna się znaleźć ta dotycząca zwiększenia kwoty wolnej od podatku. W Polsce nadal jest ona śmiesznie niska, ponieważ wynosi 8 000 zł, a z uwagi na to, że jest degresywna, to de facto mogą z niej w pełni skorzystać tylko osoby pracujące za stawkę minimalną na ok. 1/3 etatu. Dla przykładu warto jest przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii – jednym z państw najbardziej przychylnych przedsiębiorcom w Europie, kwota wolna wynosi £11 850. Z kolei od kwietnia 2019 r. kwota wolna w UK wyniesie już aż £12 500. Pozostając przy Wielkiej Brytanii nie sposób jest też nie wspomnieć o tym, że przedsiębiorcy w tym kraju ponoszą znacznie mniejsze koszty ubezpieczenia społecznego. Składki NIN płaci się w UK dopiero po przekroczeniu progu £8 424.

 

Agnieszka Moryc
Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax
www.admiral.tax

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Głos Przedsiębiorcy – Czy aplikacja ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej nad Wisłą?
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację do ustawy obniżającej stawkę CIT
Jak założyć spółkę z o.o.? Część II – przez internet
Polacy – szczególnie młodzi – wolą zakładać własne firmy. Czesi z kolei wybierają etat

Skomentuj artykuł

*