Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Jadwiga Emilewicz zapowiada kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w Polsce

Ułatwienia dla przedsiębiorcy

Polski rząd planuje wprowadzić dalsze ułatwienia dla firm, m.in. ograniczyć problem zatorów płatniczych oraz jeszcze bardziej otworzyć się na małych przedsiębiorców – zapowiedziała na spotkaniu z przedsiębiorcami minister Jadwiga Emilewicz.

W czasie spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie w ramach cyklu konferencji „Prawo do przedsiębiorczości 2. Małe firmy, wielkie zmiany” minister Jadwiga Emilewicz przypomniała o obowiązujących już przepisach dotyczących konstytucji biznesu czy pakietu MŚP.

Zapowiedziała przy okazji nowe zmiany dla przedsiębiorców, które chce wprowadzić rząd.

- Chwalimy się sukcesem gospodarczym Polski, ale to nie jest nasz sukces, to jest sukces was – przedsiębiorców – powiedziała minister i zwróciła uwagę, na jakich zmianach dla firm chce się skupić.

- Kiedy w 2018 r. pytaliśmy w ankietach o bariery rozwojowe - przedsiębiorcy wskazywali na jeden istotny problem, na zatory płatnicze – zauważyła minister i dodała, że są one barierą inwestycyjną i zmniejszają płynność finansową, ponadto przyczyniają się do ograniczenia rozwoju.

Przeczytaj koniecznie: Polacy biorą sprawy w swoje ręce? W Polsce powstanie więcej nowych firm, niż się zamyka

Sposobem na przeciwdziałanie zatorom płatniczym miałaby być przygotowana przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ustawa określająca tzw. „dobre praktyki” między dużym przedsiębiorcą i małą firmą, aby ci pierwsi nie nadużywali swojej uprzywilejowanej pozycji i nie kredytowali się kosztem swojego mniejszego partnera handlowego.

- Zaczynamy od siebie - administracja ma płacić w ciągu 30 dni, wyłączając z tego sektor szpitalny. W przypadku biznesowych relacji asymetrycznych, czyli duży na rzecz małego - płatność powinna nastąpić do 60 dni – powiedziała Jadwiga Emilewicz. Ponadto duże firmy miałyby zostać objęte obowiązkiem raportowania realizacji swoich płatności.

Dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców będzie także to, że, jeśli wystawią oni fakturę, będą zobowiązani do zapłacenia podatku dopiero wtedy, gdy wpłyną do nich pieniądze.

Najczęściej czytane: Split payment – polskich przedsiębiorców czekają drakońskie kary
SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
calculator
Czy kierować się w wyborze firm oferujących usługi księgowe dla przedsiębiorców?
Polskie firmy za granicą
Polskie firmy za granicą: podsumowanie II kwartału 2019 według Admiral Tax
Przedsiebiorca uśmiecha się
Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy będą mieli prawo do popełnienia błędu, w pierwszych 12 miesiącach działalności

Komentarze są wyłączone.