Firma w Polsce

Jak założyć firmę budowlaną w Polsce i dobrze prosperować na rynku?

budowlancy

Ze względu na niedobór budowlańców na polskim rynku założenie firmy świadczącej usługi w tej branży staje się coraz bardziej opłacalne. Część Polaków, którzy decydują się na powrót do kraju z emigracji, zakłada właśnie firmy budowlane, dzięki którym wykorzystują umiejętności zawodowe, które rozwijali za granicą, a przy okazji mogą liczyć na pewne dochody.

Coraz głośniej mówi się o tym, że polska branża budowlana cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Zapotrzebowanie sprawia, że założenie firmy budowlanej staje się dobrym pomysłem na biznes. Często także osoby, które zdecydowały się na powrót do Polski z emigracji, wykorzystują tę lukę i zakładają własny biznes w branży usług remontowo-budowlanych.

Jest jednak istotna kwestia, o której należy w tym kontekście pamiętać. "Wielu Polaków - także tych, którzy wracają do Polski z Wielkiej Brytanii - rozważa założenie firmy budowlanej w kraju, i rozczarowuje ich fakt, że nie mogą optymalizować swojego biznesu przez prowadzenie go na Wyspach" - mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax. "Budowlanka należy niestety do tych biznesów, których nie da się optymalizować, czyli przedsiębiorcy nie mogą prowadzić firmy budowlanej w Wielkiej Brytanii i świadczyć swoich usług w Polsce" - dodaje.

Kto może założyć firmę budowlaną w Polsce?

Istotną informacją jest to, że każdy może założyć firmę budowlano-remontową, gdyż do jej prowadzenia nie jest konieczne posiadanie odpowiedniego wykształcenia kierunkowego. Aby jednak przetrwać na rynku, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jakoś świadczonych usług jest tutaj kluczowa, dlatego też praktyczne doświadczenie zdobyte w branży budowlanej jest w tym wypadku na wagę złota.

Czym kierować się w wyborze firm oferujących usługi księgowe dla przedsiębiorców?

Wymóg ten nie dotyczy wyłącznie przedsiębiorcy/pracodawcy, ale także pracowników, bez których nie będzie się mógł obejść. Należy wspomnieć, że formalne uprawnienia są jedynie potrzebne do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych.

Forma prowadzenia działalności budowlanej

Decydując się na założenie firmy budowlanej mamy do wyboru w zasadzie każdą formę prowadzenia działalności oprócz spółki partnerskiej, gdyż można ją utworzyć jedynie w wolnych zawodach. W przypadku firmy budowlanej wiele osób decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą, albo spółkę cywilną czy też spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jak założyć firmę budowlano-remontową?

Pierwszym krokiem w założeniu firmy budowlanej w Polsce jest wypełnienie wniosku CEIDG-1, który następnie składa się w urzędzie miasta lub gminy osobiście lub elektronicznie przy wykorzystaniu bezpiecznego podpisu kwalifikowanego, lub elektronicznie bez wykorzystania bezpiecznego podpisu kwalifikowanego – przez profil zaufany ePUAP, albo listem poleconym.

Należy wspomnieć, że w przypadku, gdy wybieramy prowadzenie firmy w formie spółki prawa handlowego np. spółki z o.o., to składamy wniosek o wpis do rejestru KRS.

Income and Expenditure form – Czyli jak przygotować zestawienie wpływów i wydatków w celu uporania się z długami

PKD dla firmy budowlanej

Firma budowlano-remontowa może świadczyć szeroki wachlarz usług, jednak podstawowymi numerami PKD, które obejmują usługi budowlane i ściśle z nimi związane, są z działu 43. Na numery z działu 41 także można zwrócić uwagę.

Forma opodatkowania dla firmy budowlanej

Aby wybrać najlepszą formę opodatkowania, należy oszacować planowany przychód i wysokość ponoszonych kosztów. Najczęściej przedsiębiorcy z branży budowlanej stosują ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czyli uproszczoną formę opodatkowania, w której podatek jest rozliczany od osiągniętego przychodu.

Opcja ta jest korzystna dla tych, którzy nie będą ponosili wysokich kosztów. Stawka ryczałtu to 5,5 proc. Natomiast przedsiębiorcy, którzy spodziewają się dochodu w wysokości przekraczającej 100 000 zł, powinni wybrać podatek liniowy, gdyż stawka tego podatku jest stała i wynosi 19 proc.

Sukces firmy budowlanej

Każdy przedsiębiorca, który zdecydował się na założenie firmy remontowo-budowlanej, chce dobrze prosperować, dlatego też powinien zwrócić uwagę na parę kluczowych kwestii. Istotne jest dotrzymanie terminów, z tego względu konieczne staje się ustalenie harmonogramu prac oraz prowadzenie dokumentacji inwestycyjnej.

Ważne jest także raportowanie prac oraz planowanie kolejnych. Następną ważną kwestią jest prawidłowe rozliczanie firmy, aby nie stracić płynności finansowej oraz wypracowanej pozycji na rynku. Można skorzystać w tym celu z dostępnych online programów do prowadzenia biznesu, które obejmują m.in. program do fakturowania, integrację z e-bankowością, rozliczanie pracowników.

Kolejną rzeczą, o której musi pamiętać każdy przedsiębiorca, jest marketing. W tej kwestii nie wolno zapomnieć o tym, że najbardziej reklamujemy się przez jakość wykonanej przez nas pracy. Musimy jednak być świadomi tego, że powinniśmy dbać o istnienie naszej firmy w sieci, aby łatwo można nas było znaleźć, a potencjalni klienci mogli przeczytać opinie na nasz temat.

Coraz trudniej o optymalizację podatkową w Polsce – fiskus odmawia indywidualnych interpretacji

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Motywacja i samodyscyplina
Zarządzanie projektami (marketingowymi): jakich narzędzi użyć?
European Payment Report
„European Payment Report 2018″. Przedsiębiorca w Polsce czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni
France EU Britain Politics Brexit
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega polskie firmy przed konsekwencjami Brexitu

Komentarze są wyłączone.