Finanse i Księgowość Firma w Polsce

KOLEJNY podatek w Polsce – danina solidarnościowa czeka już tylko na podpis prezydenta

podatek

Projekt ustawy, która wprowadzi w życie "daninę solidarnościową" czeka już jedynie na podpis prezydenta. Zmiany, które obciążą najbogatszych przedsiębiorców, mają wejść w życie na początku 2019 roku.

Prace nad projektem nowego podatku w Polsce, który uderzy w prowadzących własny biznes, przeprowadzono w iście ekspresowym tempie. W nieco ponad miesiąc Rząd, Sejm i Senat "uwinęli się" z ustawą, pomimo negatywnego stanowiska dwóch ministerstw. Tzw. "danina solidarnościowa" uderzy w najbogatszych przedsiębiorców. Obejmie firmy, których dochody przekraczają milion złotych. Nowy podatek wyniesie cztery procent. Jego wprowadzenie radykalnie zmieni system podatkowy w Polsce.

Dodajmy, że obowiązek uiszczania daniny nie będzie dotyczył spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych. Nie będzie ona również pobierana od dywidend, odsetek, dyskontów od papierów wartościowych i odpłatnego zbycia nieruchomości. Pracujących na kontraktach menadżerskich, spółki jawne i komandytowe oraz prowadzący jednoosobową działalność będą albo płacić dodatkowe 40 tys. zł od każdego zarobionego miliona, albo... zmienią formę działalności gospodarczej, aby obejść nowe regulacje.

W swoich założeniach wpływy z tego podatku, które są szacowane przez resort finansów na około 1,1 miliarda złotych, mają zasilić Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz 647 milionów, które wpłyną na konto Funduszu Pracy, mają zostać przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym. "Konieczność wprowadzenia projektowanej regulacji wynika z potrzeby dodatkowego wsparcia społecznego i zawodowego osób z niepełnosprawnościami" - komentowała posłanka PiS, Urszula Rusecka.

Nie ma co ukrywać, wprowadzenie nowych regulacji ma charakter polityczny - to odpowiedź na trwający 40 dni protest osób niepełnosprawnych, który miał miejsce na wiosnę. Danina solidarnościowa po raz pierwszy zostanie zapłacona w 2020 roku.

Rząd PiS dość mocno przemeblował system podatkowy w kraju - pojawił się jednolity plik kontrolny dla najmniejszych firm, wprowadzono split payment, exit tax, a teraz daninę dla najbogatszych, która ma pomóc niepełnosprawnych. To jednak jeszcze nie koniec - ministerstwo finansów zapowiada debatę nad zmianami w podatkach dochodowych. Ma ona odbyć się w przyszłym roku.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
France EU Britain Politics Brexit
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega polskie firmy przed konsekwencjami Brexitu
Zalozenie firmy w UK
Jak założyć i prowadzić firmę w UK? Wszystko, co powinieneś wiedzieć zaczynając biznes
Prawa pracownika UK
RODO w firmie – fakty i mity

Komentarze są wyłączone.