Finanse i Księgowość Firma w Polsce Firma zagranicą

Kontrola skarbowa w Polsce – fiskus jest zadowolony, przedsiębiorca czuje się inwigilowany

kontrola skarbowa w Polsce

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) oraz szereg innych narzędzi, w które w ostatnich latach został wyposażony fiskus, sprawiły, że firmy w Polsce są teraz kontrolowane niemal cały czas. Urzędnicy skarbowi zacierają ręce, ponieważ z roku na rok rosną kwoty ustaleń podatkowych, natomiast wielu przedsiębiorców nad Wisłą odczuwa coraz większy dyskomfort z powodu bycia inwigilowanym.

Oficjalne statystyki mówią o 10 361 kontrolach przeprowadzonych w 2018 r. przez urzędy skarbowe, które ustaliły zobowiązania podatkowe na kwotę 3,880 mld zł. W 2017 r. kontroli było 13 854, a zaległości w zapłacie podatków zostały w tym czasie ustalone na kwotę 3,209 mld zł. Jak twierdzą eksperci, obecnie wizyta kontrolera w siedzibie podatnika to tylko ostatni i wcale nie najważniejszy etap kontroli, ponieważ weryfikacja nieprawidłowości następuje przede wszystkim poprzez analizę danych i typowanie firm do kontroli.

Od jakiegoś czasu mówi się, że Krajowa Administracja Skarbowa chce postawić na inny sposób komunikacji z przedsiębiorcami, co umożliwić ma między innymi Nowa Ordynacja Podatkowa (NOP). Projekt ten jest jednak dopiero na poziomie konsultacji społecznych i trudno przewidzieć, co z niego wyniknie. Czy firmy otrzymają prawo do swoistych negocjacji z organami podatkowymi lub czy zostanie wprowadzona instytucja Rzecznika Praw Podatnika? Na razie trudno tu coś powiedzieć, czas pokaże.

W zakresie kontroli skarbowych polski ustawodawca powinien wzorować się na rozwiązaniach od lat z powodzeniem funkcjonujących w Wielkiej Brytanii. Brytyjski urząd skarbowy HMRC czuwa rzecz jasna nad tym, żeby, żeby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich obowiązków w zakresie odprowadzania podatków, ale robi to w sposób dyskretny. W żadnym wypadku HMRC nie chce przeszkadzać przedsiębiorcy w prowadzeniu firmy w UK, a wszelkie wątpliwości rozstrzyga na jego korzyść. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorca traktowany jest jak ktoś pożyteczny – w końcu to on tworzy miejsca pracy i generuje zysk, z którego korzystają później inni obywatele.

Jak wygląda kontrola skarbowa w UK? Przede wszystkim odbywa się ona średnio raz na 5 lat i zazwyczaj sprowadza się do zwykłej rozmowy telefonicznej. Jeśli przedsiębiorca nie zalega z płatnościami i z przesyłaniem do urzędów stosownych dokumentów, to wtedy rozmowa telefoniczna jest czystą formalnością. Jeśli natomiast dojdzie do kontroli, to przedsiębiorca ma nawet prawo poprosić HMRC o jej przerwanie, jeśli posiada ku temu stosowne powody. Agnieszka Moryc Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax www.admiral.tax
SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
worker
Rząd przygotował pakiet zmian dla przedsiębiorców od 2019 roku. Zobacz, na czym polegają składki ZUS od przychodu
Spotkanie biznesowe
Jak płacić estoński CIT? To rozwiązanie polskim przedsiębiorcom oferuje spółka LPS na Cyprze
Man Shopping on Internet
Drobni przedsiębiorcy mają zostać objęci ochroną konsumencką – postanowiło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Komentarze są wyłączone.