Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Mali i średni przedsiębiorcy narzekają na mechanizm „split payment”

Split payment VAT

Przypomnijmy czym w ogóle jest "split payment". Polski rząd wprowadził mechanizm podzielonej płatności, jako sposób uszczelniania systemu podatkowego. Wraz ze STIR miał on zapobiec wyłudzeniom. W jaki sposób więc "split payment" działa?

Otóż zgodnie z obowiązującymi regulacjami kupujący może zdecydować się, jak chce uregulować płatność za fakturę – czy całość (kwotę brutto) chce przekazać na konto rozliczeniowe sprzedawcy, czy płatność chce podzielić (zastosować split payment), czyli kwotę VAT wpłacić na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, a kwotę netto na tradycyjny rachunek rozliczeniowy tego samego sprzedawcy. Czy jednak zmiany wprowadzone ustawą z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 62) działają?

Jak wynika z badania inFakt, które zostało przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego 2019 roku, wśród podmiotów sektora małych i średnich przedsiębiorstw zmiany wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostały uznane za przydatne przy prowadzeniu biznesu. Zaledwie sześć procent respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. Zdecydowana większość, czyli aż 70% nie odczuła zmian w tej kwestii. Natomiast prawie 25% ocenia zmiany negatywnie.

- JPK wraz z mechanizmem podzielonej płatności okazały się regulacjami ocenionymi jako najbardziej uciążliwe - komentowała Joanna Swatowska-Rybak, kierownik badania z inFakt dla "Pulsu Biznesu". - Oba rozwiązania otrzymały po 30 proc. głosów. Warto odwołać się tu do wyników naszego badania przeprowadzonego wśród księgowych na początku 2018 r. Aż 59 proc. ankietowanych wskazało wtedy split payment jako zmianę w prawie, która sprawi przedsiębiorcom najwięcej kłopotów - kończy Swatowska-Rybak.

Niestety, można było nie spodziewać się takiej sytuacji. Nadużywanie metody split payment przez przedsiębiorców nie jest większym zaskoczeniem, jako że od początku było wiadomo, iż mechanizm podzielonej płatności będzie stanowił poważny problem dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Dotychczas, dzięki terminom wyznaczanym na opłacanie należności VAT, firmy mogły dysponować całą kwotą otrzymaną od kupujących i dzięki temu mogły swobodniej zarządzać swoimi finansami. Split payment ogranicza natomiast płynność finansową przedsiębiorstw i wiele firm może wyrzucić na skraj przepaści.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Czy przez pandemię zastąpią nas roboty? – raport nt. obaw Polaków przed drugą falą pandemii COVID
Firma w Polsce
Jak założyć firmę?
Pracownik sklepy przy komputerze
Przedsiębiorcy, którzy mają gorszy czas i są bez przychodów, trafiają na celownik skarbówki

Komentarze są wyłączone.