Firma w Polsce Firma zagranicą

MFW prognozuje spadek wzrostu gospodarczego w Polsce. Jak zareagują przedsiębiorcy z sektora MŚP?

wzrost gospodarczy

Z najnowszego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat Polski wynika, że polska gospodarka wkrótce spowolni. To niedobra wiadomość dla sektora MŚP, którego udział w tworzeniu PKB wynosi już ponad 50 proc.

W opublikowanym właśnie raporcie MFW na temat Polski czytamy, że 4,5-proc. wzrost gospodarczy, z jakim nad Wisłą zamknięty zostanie rok finansowy, to prawdopodobnie szczyt możliwości polskiej gospodarki. Prognozy na następne lata nie przewidują aż tak spektakularnego wzrostu gospodarczego, ale plasują go na nieco niższym poziomie – między 3,5 proc. w 2019 r. a 2,75 proc. w 2023 r.

Prognozy MFW dotyczące tempa rozwoju gospodarczego w Polsce nie są złe, ale spowolnienie, które niechybnie nastąpi, może mocno uderzyć w przedsiębiorców z sektora MŚP. Już teraz stanowią oni dominującą siłę polskiej gospodarki, generują ponad 50 proc. PKB i tworzą najwięcej miejsc pracy.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego może wpędzić firmy w długi, a jeśli rząd nie poprawi warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, to właściciele małych i średnich przedsiębiorstw mogą się zacząć rozglądać za innymi, bardziej przyjaznymi dla biznesu jurysdykcjami. Obecnie polscy przedsiębiorcy wciąż zbyt często gnębieni są przez urzędy skarbowe, a dodatkowo, zamiast dokonywać nowych inwestycji, oddają ogromną daninę państwu w postaci podatków i składek ZUS.

Wysoki wzrost gospodarczy Polska zawdzięcza częściowo dobrej koniunkturze na świecie, ale jeśli w innych krajach nastąpi spowolnienie, to przedsiębiorcy polskiego sektora MŚP jako pierwsi odczują brak bardziej odważnych rozwiązań dla biznesu. Bo choć rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził pewne kosmetyczne zmiany (np. obniżył podatek CIT dla mikro firm, których wartość przychodu ze sprzedaży w danym roku podatkowym nie przekroczy 1,2 mln euro i wprowadził tzw. działalność nierejestrową dla osób sprzedających towary lub świadczących usługi na kwotę do 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia), to nie można powiedzieć, aby były one rewolucyjne. A bez rewolucji, tzn. bez solidnego podniesienia kwoty wolnej od podatku, znacznego zmniejszenia obciążeń ZUS i zmiany podejścia urzędników do przedsiębiorców, nie można mieć pewności, że większość przedsiębiorców z sektora MŚP poradzi sobie w latach chudszych dla gospodarki.

Za niedościgniony wzór rozwiązań dla biznesu wciąż uchodzą w Europie dwa państwa wyspiarskie – Irlandia i Wielka Brytania. Oprócz niemal 20-krotnie wyższej kwoty wolnej od podatku i niskich kosztów związanych z prowadzeniem działalności, oba te państwa słyną z bardzo probiznesowego podejścia. Urzędnicy w Irlandii i Wielkiej Brytanii nie tylko rejestrują i kontrolują przedsiębiorców, ale także, a może przede wszystkim, pomagają im i doradzają. Rządy na Wyspach zdają sobie sprawę z tego, że mali i średni przedsiębiorcy to ogromny kapitał, a także że gospodarka to system naczyń połączonych, w których sukces jednych obywateli przekłada się na sukces drugich.

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Prague Commemorates 30th Anniversary Of Velvet Revolution
Nowa propozycja premiera dla przedsiębiorców. Czym jest „estoński CIT” i kto na nim skorzysta?
Brexit Agreement Leads
Reakcja brytyjskich firm na treść umowy ws. Brexitu przedstawioną przez Theresę May
IT Kontrakt
IT Kontrakt rozbudowuje oddział w  Warszawie, w 2018 r. planuje obrót na poziomie 100 mln zł

Komentarze są wyłączone.