Firma w Polsce

Ministerstwo przedsiębiorczości zapowiada KOLEJNE reformy korzystne dla polskich przedsiębiorców

jadwiga emilewicz

Fot: Wikimedia Commons

Polski rząd zapowiedział kolejne regulacje, które mają ułatwić życie rodzimym przedsiębiorcom. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz obiecała, że zostaną one wprowadzone jeszcze przed końcem obecnej kadencji.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Emilewicz złożyła obietnicę wprowadzenia w życie kolejnych przepisów, które z założenia mają ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Szefowa resortu, który wprowadził już w życie trzy, duże "bloki" reform - chodzi tu o pakiet 100 zmian dla firm, Konstytucję Biznesu oraz Pakiet MŚP - zapowiada jednak kolejne zmiany. Zdecydowanie korzystne dla polskich przedsiębiorców w swoich założeniach.

W chwili obecnej w ministerstwie trwają prace nad projektem ustawy, który ułatwi działalność w ramach start-upu, nad ustawą o prostej spółce akcyjnej; a także nad przepisami, które pomogą w zwalczaniu zatorów płatniczych oraz nad reformą Prawa zamówień publicznych. Jak dodaje szefowa MPIT reforma dotycząca prostej spółki akcyjnej jest już na końcowym etapie prac.

- To są bardzo duże zmiany regulacyjne, które zostawią w horyzoncie najbliższych 10 lat wiele miliardów złotych w kieszeniach przedsiębiorców - podkreśliła Emilewicz, mając na myśli wprowadzone wcześniej reformy.

Przypomnijmy, pakiet "MŚP" to szereg nowelizacji ustaw upraszczających prawo podatkowe i gospodarcze dla przedsiębiorców. W sumie to prawie 50 poprawek, które ułatwią życie wszystkim, którzy prowadzą własny biznes w naszym kraju. Pod szyldem 100 zmian dla firm kryją się liczne inicjatywy ustawodawcze, z których część już weszła w życie, a część wkrótce stanie się faktem. Wśród nich są ustawa o sukcesji firm rodzinnych, nowela KPA, pakiet wierzycielski, tzw. ustawa deregulacyjna, a także projekt e-akt.

Z kolei Konstytucja Biznesu zastąpiła w kwietniu obowiązującą do tej pory ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisy liczące sobie 15 lat zostały dość mocno zmodernizowane. Wprowadzono wreszcie zasadę "co nie jest zabronione, jest dozwolone", sprezentowano nowym firmom ulgę na start, będącą zwolnieniem ze składem ZUS i kilka innych przepisów.

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Zmiany w podatkach - new
Polski rząd zapowiada projekt nowej ordynacji podatkowej – zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2020
Czy przez pandemię zastąpią nas roboty? – raport nt. obaw Polaków przed drugą falą pandemii COVID
Czarny kalkulator i długopis
Które postępowanie restrukturyzacyjne najchętniej wybierają firmy?

Komentarze są wyłączone.