Firma w Polsce Wydarzenia

Najnowszy raport na temat polskich przedsiębiorców i ich stosunku do pracowników

Polscy przedsiębiorcy - konie na rynku

Jak wynika z raportu przeprowadzonego w sprawie polskich przedsiębiorców, coraz więcej z nich chce dobrze wynagradzać swoich pracowników, kontakty z urzędnikami oceniają pozytywnie, jednak krytykują niesprawne instytucje oraz zawiłe przepisy.

Zgodnie z najnowszym raportem „Przedsiębiorca wysłuchany: czego potrzebuje do rozwoju” sporządzonym pod okiem dr Adama Czerniaka, wykładowcy SGH, polscy przedsiębiorcy cenią sobie współpracę z osobami zatrudnionymi, jednak narzekają na przepisy i działanie instytucji.

- 50 procent przedsiębiorców chce podwyższenia płacy minimalnej, uważa, że pracownikom się to należy i pozwoli to na wyrównanie konkurencji pomiędzy różnymi grupami firm w polskiej gospodarce – powiedział dr Adam Czerniak odpowiedzialny za raport.

Najczęściej czytane: Polski przedsiębiorca nie ma prawa się pomylić. Chyba, że ma firmę w Wielkiej Brytanii

Polskim firmom najbardziej zależy na „obniżeniu klina podatkowego”, czyli różnicy między pensją brutto i netto, którą dostaje pracownik na rękę,  poprzez zmniejszenie składek na ubezpieczenie społeczne (70 proc. badanych osób jest za jego obniżeniem). Obecnie dla wielu pracodawców jest to poważny czynnik hamujący.

Ponadto 54 proc. przedsiębiorców negatywnie ocenia skuteczność administracji państwowej, efektywność urzędów oceniana jest nisko, a „procedury prawno-administracyjne są niezrozumiałe”.

- O ile samą pracę urzędów przedsiębiorcy oceniają negatywnie, to już dużo bardziej pochlebnie wypowiadają się o samych urzędnikach, którzy ich zdaniem są przyjaźni i próbują im pomóc w całym gąszczu prawa – powiedział Czerniak i dodał, że ponad 55 proc. właścicieli firm uważa polskie prawo za niewykonalne.

Przeczytaj także: Polacy biorą sprawy w swoje ręce? W Polsce powstanie więcej nowych firm, niż się zamyka

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Internetowi giganci i podatki w Polsce
SPRAWDZAMY czy założenie własnej firmy w Polsce nigdy nie było łatwiejsze
Kolejna rewolucja Rafała Brzoski! Tym razem inwestycja w edukację.
Spotkanie w firmie
Dobrze przygotowana strona internetowa to podstawa komunikacji marketingowej firmy

Komentarze są wyłączone.