Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Nowe podatki od 2019 roku: Korzystne zmiany dla przedsiębiorców oraz ich rodzin

firma

Od stycznia 2019 roku przedsiębiorcy w Polsce będą mogli liczyć na możliwość uwzględnienia, w kosztach uzyskania przychodu, wynagrodzenia małżonka oraz małoletnich dzieci zatrudnionych przez niego w firmie.

Dzięki nowym zmianom w podatkach, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na duże udogodnienia. Jednym z nich będzie możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków wynikających z zatrudnienia małżonka oraz dzieci w firmie prowadzonej przez podatnika.

Ponadto do wydatków będzie można zaliczyć także te związane z eksploatacją samochodu do 75 proc. względem zapowiadanych wcześniej 50 proc., jak również podwyższenia limitu amortyzacji dla aut osobowych, a także podniesienia z 1,2 mln euro do 2 mln euro progu przychodów, który uprawnia do uzyskania statusu małego płatnika.

Ustawa o sukcesji – nowe przepisy ułatwią “dziedziczenie” małych firm

Uwzględnienie wynagrodzenie małżonka oraz małoletnich dzieci w kosztach uzyskania przychodu

Zmianą uważaną za jedną z najważniejszych jest ta dotycząca firm rodzinnych, dla których dotychczasowe regulacje związane z brakiem możliwości uwzględnienia wynagrodzenia małżonka oraz małoletnich dzieci w kosztach uzyskania przychodu były krzywdzące.

W projekcie ustawy rządowej widnieje zakaz zaliczania do kosztów pracy własnej przedsiębiorcy jak również członków jego rodziny ZA WYJĄTKIEM żony, męża oraz niepełnoletniego dziecka. Ich zatrudnienie będzie regulowane w kontekście kosztów na zasadach takich samych jak w przypadku zatrudniania osób spoza rodziny.

 
 

Eksploatacja samochodu prywatno-firmowego

Kolejna ważna zmiana dla przedsiębiorców wchodzącą w życie w 2019 roku dotyczy eksploatacji samochodu firmowego. Zgodnie z nowymi ustaleniami wydatki związane z eksploatacją samochodu w celach służbowo-prywatnych wejdą w skład kosztu na poziomie 75 proc. kwoty netto widniejącej na fakturze zakupowej.

Z kolei w przypadku aut użytkowanych wyłącznie w celach służbowych 100 proc. wydatków eksploatacyjnych będzie kosztem danego przedsiębiorstwa i będą rozliczane w oparciu o szczegółową ewidencję przebiegu.

Istotne jest to, że w przypadku podatku VAT odliczeniu będzie podlegać tylko 50 proc. kwoty podatku wskazanej na fakturze. Jednak ograniczenie to obejmie wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy nie złożą do Urzędu Skarbowego odpowiedniego oświadczenia dotyczącego korzystania z samochodu wyłącznie dla celów służbowych i nie będą chcieli prowadzić szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu.

Rząd przygotował pakiet zmian dla przedsiębiorców od 2019 roku. Zobacz, na czym polegają składki ZUS od przychodu
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
zarobki w polsce
Rośnie dysproporcja między bogatymi i biednymi. Czy Polska doczeka się solidnej klasy średniej?
Przedsiębiorca firma w UK
Polski przedsiębiorca nie ma prawa się pomylić. Chyba, że ma firmę w Wielkiej Brytanii.
Srodki na zalozenie firmy
Skąd wziąć środki na założenie firmy?

Komentarze są wyłączone.