Finanse i Księgowość Firma w Polsce Wydarzenia

Nowe podatki w Polsce w 2021 roku. Jakie podatki wprowadzi polski rząd?

Podatki w Polsce i UK
Bieżący rok nie należał do łaskawych dla polskich przedsiębiorców. Chociaż pandemia koronawirusa znacząco nadwyrężyła nasze budżety, nie powstrzymuje to rządu w Polsce przed wprowadzeniem kolejnych podatków w 2021 roku. Na dany moment wiemy już o 5 nowych podatkach i opłatach spożywczo-środowiskowych. Czego dokładnie mają one dotyczyć?

Nowe podatki dla przedsiębiorców w Polsce

Chociaż czwarty kwartał bieżącego roku jeszcze się nie rozpoczął, już wiemy o 5 nowych podatkach i opłatach spożywczo-środowiskowych, które mają zacząć obowiązywać w 2021 roku. To podatek cukrowy, opłata mocowa za energię elektryczną, opłata depozytowa dotycząca smarów, opłata za zezwolenie na hurtowy obrót napojami alkoholowymi oraz podatek od plastiku. Część z nich wejdzie w życie już od 1 stycznia przyszłego roku, a niektóre nie mają jeszcze konkretnego terminu obowiązywania. Warto już dziś zapoznać się z listą nowych opłat i podatków, aby przeanalizować ich ewentualny wpływ na prosperowanie własnego przedsiębiorstwa.

Podatek cukrowy – na czym ma polegać?

Głośno komentowany podatek cukrowy, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku, to opłata od napojów (także alkoholowych o objętości poniżej 300 ml) z dodatkiem cukrów i innych substancji słodzących. Dotyczy on również napojów z kofeiną oraz tauryną. Podatek cukrowy przedsiębiorcy zapłacą w momencie wprowadzania do sprzedaży wyżej wymienionych produktów spożywczych. Zdaniem Polskiej Federacji Producentów Żywności podatek cukrowy może podnieść cenę słodkich napojów nawet o 40%. Zobacz także: Polski rząd planuje wdrożenie CIT dla spółek komandytowych Wysokość podatku cukrowego nie jest stała i zależy od stężenia cukru lub innych substancji słodzących w danym napoju. W sumie przedsiębiorca będzie musiał zapłacić 50 gr za każdy litr napoju z dodatkiem słodziku, plus 10 gr za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany w napoju. Jeśli objętość cukru w produkcie przekroczy 5 g na 100 ml, trzeba będzie zapłacić 5 gr za każdy nadmiarowy gram słodziku.

Opłata za zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi

Choć nie jest to podatek, warto wspomnieć także o tym, że od stycznia 2021 roku obowiązywać będzie opłata za zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości alkoholu powyżej i poniżej 18%. Dotyczy ona napojów alkoholowych o objętości do 300 ml, czyli tzw. małpek. Przedsiębiorcy zapłacą aż 25 zł za litr stuprocentowego alkoholu, który jest sprzedawany w opakowaniach o takiej pojemności. W przypadku braku uiszczenia należności przewidziane są dodatkowe opłaty sankcyjne.

Opłata mocowa, czyli wyższe rachunki za energię elektryczną

Następna opłata obowiązująca od 1 stycznia 2021 to nowa opłata mocowa. Dotyczy ona rachunków za energię elektryczną. Opłata ta miała wejść w życie już w październiku bieżącego roku, jednak zdecydowano o wydłużeniu jej okresu przejściowego. Zatem w styczniu przyszłego roku na fakturze za prąd pojawi się kolejna pozycja: opłata za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu. W teorii celem opłaty mocowej jest gwarancja stałych dostaw prądu. W praktyce dokładne wartości tej opłaty do 31 grudnia 2020 roku ogłosi Urząd Regulacji Energetyki. Wiemy już, że stawka ma być zmieniana na każdy kolejny rok kalendarzowy. Zobacz także: Czym jest ulga abolicyjna i co oznacza jej zniesienie?

Unijny podatek od plastiku

Kolejny podatek, który zacznie obowiązywać na początku 2021 roku, to unijny podatek od plastiku. Rząd nie podał jeszcze oficjalnych szczegółów dotyczących tego podatku, ponieważ stanowi on inicjatywę Unii Europejskiej. Motywem podatku od plastiku jest budowanie nowych, proekologicznych nawyków u obywateli Unii Europejskiej, dzięki czemu ograniczone może zostać zanieczyszczanie środowiska naturalnego. Na dany moment wiadomo jedynie, że od przyszłego roku w Unii Europejskiej trzeba będzie dopłacać do plastiku niepoddanego recyklingowi. Dyskutowana stawka wynosi 0,80 EUR za 1 kg plastiku.

Opłata depozytowa za smary

Część przedsiębiorców w Polsce zacznie w 2021 roku płacić tzw. opłatę depozytową za smary. Ona również ma związek z wdrażaniem bardziej ekologicznych nawyków związanych z użytkowaniem substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Jednak tym przypadku wspomina się również o możliwości odzyskania środków finansowych, gdy zużyte produkty zostaną zwrócone. Podobna opłata obowiązuje już w kwestii akumulatorów. Opłata depozytowa od smarów wejdzie w życie w ciągu 24 miesięcy po ogłoszeniu ustawy. Ten czas konsumenci mogą wykorzystać na zaznajomienie się z procedurami zwrotu zużytych smarów.
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
podatek
KOLEJNY podatek w Polsce – danina solidarnościowa czeka już tylko na podpis prezydenta
Jarosław Kaczyński
Zerowy PIT dla młodych wejdzie w życie jeszcze w tym roku
Jaka firma w uk
Jaka firma w UK – samodzielnie, czy z biurem księgowym?

Komentarze są wyłączone.