Firma w Polsce

Od przyszłego roku rekordowy wzrost składek na ZUS dla samozatrudnionych. Będą musieli płacić więcej niż powinni

ZUS
fot. Creative Commons

W przyszłym roku osoby samozatrudnione w Polsce zapłacą wyższe składki na ubezpieczenie społeczne niż powinny. Przez nietrafione prognozy rządu wyniosą one aż 974,65 zł, czyli o 66 zł więcej niż obecnie.

Samozatrudnieni w Polsce będą mieli powody do niezadowolenia w przyszłym roku. Z powodu nietrafionych prognoz rządu dojdzie do skokowego wzrostu składki na ubezpieczenie społeczne. W ten sposób przedsiębiorcy będą płacić wyższe niż powinni składki ZUS, które wyniosą 974,65 zł miesięcznie, czyli 66 zł więcej niż teraz. Zmiany te uderzą w 1,5 mln osób prowadzących działalność, a sam wzrost obciążeń z działalności osiągnie nawet sumę 100 zł miesięcznie na osobę.

Rząd przygotował pakiet zmian dla przedsiębiorców od 2019 roku. Zobacz, na czym polegają składki ZUS od przychodu

Do rekordowo wysokiej składki ZUS należy doliczyć także składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która obecnie wynosi 320 zł miesięcznie, a każdego roku wzrasta ona o 10-20 zł (o ile dokładnie wzrośnie ta kwota, dowiemy się dopiero w przyszłym roku).

Przyczyną tego rekordowego wzrostu składek ZUS są chybione prognozy polskiego rządu, który ustalił mało rzetelnie wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (na podstawie którego obliczana jest następnie wysokość składek samozatrudnionych) na kwotę 4765 zł, czyli aż o 320 złotych więcej niż przed rokiem.

 „Rekordowy wzrost składek ZUS jest kolejnym obciążeniem, z którym będą musieli zmierzyć się w przyszłym roku samozatrudnieni. Zmiana ta dotknie najbardziej małych przedsiębiorców, którzy będą musieli płacić wyższe składki niż chociażby przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii, czyli kraju o wiele bardziej rozwiniętego gospodarczo” – mówi Agnieszka Moryc z firmy Admiral Tax pomagającej polskim przedsiębiorcom w optymalizacji podatkowej.

„Aby nie być gołosłowną – dla porównania w Polsce składki ZUS (i tak już wysokie) wyniosą w przyszłym roku 974,65 zł, natomiast w Wielkiej Brytanii wynoszą one (w przeliczeniu na polską walutę) około 60 zł miesięcznie. Widać tutaj jak na dłoni, który rząd myśli życzliwiej o przedsiębiorcach i w efekcie bardziej praktycznie, gdyż dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że o wiele bardziej opłaca się pomagać przedsiębiorcom w rozwoju ich biznesów i motywować ich, niż zniechęcać” – dodaje.

W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wzrośnie do 12.5 tys. funtów, czyli 60 tys. złotych! Na jej tle Polska wypada blado
SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Raport PwC
Raport PwC „Praca w UE – podatki i składki 2018” – komentarz eksperta
Podatki w Polsce i UK
Co sprzedający na Amazon i eBay muszą wiedzieć o VAT?
Split Payment
Ustawa o split payment otwarła pole do nadużyć

Komentarze są wyłączone.