Finanse i Księgowość Firma w Polsce Marketing

Opodatkowanie kryptowalut – zmiana przepisów w 2019 roku

Bitcoin Continues

Nowelizacja polskiego prawa podatkowego w 2019 roku dotyczy wielu ważnych kwestii, a jedną z nich jest uproszczenie przepisów w zakresie opodatkowania obrotu walutami wirtualnymi tzw. kryptowalutami. Zmiany mają obowiązywać zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne.

Czym są kryptowaluty? Określenie, czym konkretnie są, a czym nie są wirtualne waluty stanowi wciąż przedmiot sporów polskich ekonomistów i urzędników państwowych. Problemu nie rozwiązała nawet ustawa z marca 2018 roku, ponieważ padająca w dokumencie definicja jest nadal dość wieloznaczna i szeroka. Zgodnie z ustawą, kryptowaluty, czyli wirtualne waluty, to "cyfrowe odwzorowanie wartości". Przykładem kryptowaluty jest bitcoin.

Jak dotąd, Ministerstwo Finansów, nie starało się ułatwić inwestowania w kryptowaluty. Przedsiębiorcy, którzy decydowali się na obrót wirtualnymi walutami, byli obarczeni wysokimi podatkami, co z kolei zniechęcało inwestorów do korzystania z polskiej giełdy i często kontynuowali oni swoją działalność w bardziej przyjaznych kryptowalutom krajach, np. na Malcie.

Zmiany w opodatkowaniu kryptowalut okazały się tym bardziej konieczne, że dotychczasowe przepisy, nakładając na przedsiębiorców duże obciążenia finansowe, doprowadziły do silnej krytyki Ministerstwa, któremu zarzucano m.in. brak umiejętności realnej oceny należnego podatku. Osoby, które handlowały kryptowalutami obciążone były dotąd 18-proc. lub 32-proc. podatkiem od sprzedaży praw majątkowych, a dodatkowo miały obowiązek odprowadzania 1 proc. podatku od każdej transakcji - w przypadku czynności cywilnoprawnych.

Obrót kryptowalutami był w takich warunkach zupełnie nieopłacalny, ponieważ dokonywanie wielu transakcji oznaczało powstanie zobowiązań podatkowych wielokrotnie przewyższających zysk transakcji.

Po w zmożonej krytyce ze strony zarówno przedsiębiorców, jak i ekonomistów, polski rząd postanowił wprowadzić nowe regulacje w kwestii kryptowalut. W związku z tym, przychody z obrotu wirtualnymi walutami zaliczono do przychodów z kapitałów pieniężnych. Przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu - w tym przypadku byłaby to np. wymiana waluty wirtualnej na towar lub usługę itd. Według nowych przepisów obciążenie podatkowe z tego tytuły wynosi 19 proc. Opodatkowaniu nie podlegają natomiast transakcje polegające na wymianie jednych walut wirtualnych na inne.

SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Internetowi giganci i podatki w Polsce
SPRAWDZAMY czy założenie własnej firmy w Polsce nigdy nie było łatwiejsze
Polscy przedsiębiorcy - konie na rynku
Najnowszy raport na temat polskich przedsiębiorców i ich stosunku do pracowników
ZUS
Od przyszłego roku rekordowy wzrost składek na ZUS dla samozatrudnionych. Będą musieli płacić więcej niż powinni

Komentarze są wyłączone.