Finanse i Księgowość Firma w Polsce Marketing

Opodatkowanie kryptowalut – zmiana przepisów w 2019 roku

Bitcoin Continues

Nowelizacja polskiego prawa podatkowego w 2019 roku dotyczy wielu ważnych kwestii, a jedną z nich jest uproszczenie przepisów w zakresie opodatkowania obrotu walutami wirtualnymi tzw. kryptowalutami. Zmiany mają obowiązywać zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne.

Czym są kryptowaluty? Określenie, czym konkretnie są, a czym nie są wirtualne waluty stanowi wciąż przedmiot sporów polskich ekonomistów i urzędników państwowych. Problemu nie rozwiązała nawet ustawa z marca 2018 roku, ponieważ padająca w dokumencie definicja jest nadal dość wieloznaczna i szeroka. Zgodnie z ustawą, kryptowaluty, czyli wirtualne waluty, to „cyfrowe odwzorowanie wartości”. Przykładem kryptowaluty jest bitcoin.

Jak dotąd, Ministerstwo Finansów, nie starało się ułatwić inwestowania w kryptowaluty. Przedsiębiorcy, którzy decydowali się na obrót wirtualnymi walutami, byli obarczeni wysokimi podatkami, co z kolei zniechęcało inwestorów do korzystania z polskiej giełdy i często kontynuowali oni swoją działalność w bardziej przyjaznych kryptowalutom krajach, np. na Malcie.

Zmiany w opodatkowaniu kryptowalut okazały się tym bardziej konieczne, że dotychczasowe przepisy, nakładając na przedsiębiorców duże obciążenia finansowe, doprowadziły do silnej krytyki Ministerstwa, któremu zarzucano m.in. brak umiejętności realnej oceny należnego podatku. Osoby, które handlowały kryptowalutami obciążone były dotąd 18-proc. lub 32-proc. podatkiem od sprzedaży praw majątkowych, a dodatkowo miały obowiązek odprowadzania 1 proc. podatku od każdej transakcji – w przypadku czynności cywilnoprawnych.

Obrót kryptowalutami był w takich warunkach zupełnie nieopłacalny, ponieważ dokonywanie wielu transakcji oznaczało powstanie zobowiązań podatkowych wielokrotnie przewyższających zysk transakcji.

Po w zmożonej krytyce ze strony zarówno przedsiębiorców, jak i ekonomistów, polski rząd postanowił wprowadzić nowe regulacje w kwestii kryptowalut. W związku z tym, przychody z obrotu wirtualnymi walutami zaliczono do przychodów z kapitałów pieniężnych. Przychody podmiotów prowadzących działalność gospodarczą podlegają opodatkowaniu – w tym przypadku byłaby to np. wymiana waluty wirtualnej na towar lub usługę itd. Według nowych przepisów obciążenie podatkowe z tego tytuły wynosi 19 proc. Opodatkowaniu nie podlegają natomiast transakcje polegające na wymianie jednych walut wirtualnych na inne.

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Opodatkowanie kryptowalut - zmiana przepisów w 2019 roku
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
podatki
Zmiany w podatkach na 2019 r.: Czy ułatwią polskim przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej?
Srodki na zalozenie firmy
Skąd wziąć środki na założenie firmy?
Firma w Czechach
Dlaczego Polacy zakładają firmy w Czechach?

Skomentuj artykuł

*