Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Plany Ministerstwa Finansów: Ci, którzy obleją „test przedsiębiorcy”, sfinansują program 500+ lub 13. emerytury dla seniorów

French Finance Minister Bruno Le Maire

Zgodnie z planami polskiego Ministerstwa Finansów kontrowersyjny „test przedsiębiorcy” miałby umożliwić sfinansowanie programu 500+ lub 13 emeryturę dla seniorów. Ci, którzy obleją test mieliby wypełnić dziurę w budżecie powstałą po nazywanym przez Polaków "rozdawniczym programie 500+".

W „Wieloletnim Planie Finansowym” polskiego rządu znalazł się pomysł, zgodnie z którym, osoby prowadzące działalność gospodarczą musiałyby udowodnić, że faktycznie są przedsiębiorcami, a nie zmuszonymi do założenia swoich firm pracownikami, który powinni znajdować się na etacie.

Z wiadomych względów państwo traci na takich praktykach, gdyż zamiast 32 proc. tacy przedsiębiorcy płacą jedynie 19 proc. podatku.  Zgodnie z opinią Ministerstwa Finansów, osoby, które wystawiają jedną fakturę kontrahentowi, powinny mieć tak naprawdę status samozatrudnionych, gdyż prowadzenie przez nich działalności gospodarczej jest pozorne.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić „test przedsiębiorcy”, aby wiedzieć, kto prowadzi fikcyjną działalność gospodarczą

Pocieszające dla przedsiębiorców jest jedynie to, że ministerstwo nie ma pomysłu (póki co) na to, jak wprowadzić swoje kontrowersyjne plany. Ponadto inicjatywa nie podoba się ministrowi inwestycji i rozwoju, Jerzemu Kwiecińskiemu. Podobne zdanie ma minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, która powiedziała, że „nie jest to dobry pomysł”.

Mimo tego projekt jest wciąż kuszący, gdyż rząd może na nim zarobić 1,2 mld złotych. Według szacunków firmy, które obleją test do 2020 roku zapłacą o tyle więcej w podatkach. Co ciekawe jednak – zgodnie z wewnętrznymi analizami rządu, wstępny test oblało 2,7 proc. polskich przedsiębiorców, a zdało go 97,3 proc. Poważne obawy budzą jednak kryteria kwalifikacji, które będą ustalane dowolnie przez Ministerstwo Finansów.

Szacowane 1,2 mld zł z kieszeni przedsiębiorców polski rząd mógłby przeznaczyć na sfinansowanie 500+ dla 200 tysięcy rodzin na cały rok lub 13. emeryturę dla seniorów.

Kwota wolna od podatku – czyli o zwiększającej się przepaści w sytuacji przedsiębiorców w Polsce i w UK
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Polish Ministry of Economic Development
Polski rząd chce wprowadzić ulgi podatkowe dla rodaków, którzy zdecydują się na powrót z emigracji
Praca zdalna
Polskie firmy e-commerce pod większą kontrolą skarbówki. Jak skutecznie przenieść e-sklep za granicę?
Polska gospodarka
Polska gospodarka na przedostatnim miejscu w rankingu konkurencyjności podatkowej

Komentarze są wyłączone.