
Młodzi Polacy najchętniej zakładają własne firmy lub decydują się na emigrację, liczba tych, którzy mogą w Polsce liczyć na etat stosunkowo maleje.
Liczba zarejestrowanych w Polsce firm powiązana jest ze wskaźnikiem bezrobocia. W roku 2013 młodzi ludzie decydowali się na zakładanie swoich biznesów, aby uciec w ten sposób przed bezrobociem i zapewnić sobie dochód. W ten sposób w 2013 roku w Polsce powstało aż 354 593 firm, natomiast w roku 2014 już 343 213.
W latach następnych odnotowano już spadek bezrobocia, co z kolei przełożyło się na mniejszą liczbę zakładanych firm, a ludzie mieli mniejsze trudności z zatrudnieniem na etacie. Kolejna fala przedsiębiorczości, czyli wysyp nowych firm rozpoczął się w pierwszej połowie 2018 roku, a liczba nowych biznesów wyniosła 193 000, co stanowiło 8-procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego.
Czym jest księgowość online i dla kogo jest przeznaczona?
Obecny trend jest rzekomo spowodowany nie tyle dużym bezrobociem jak w 2013 roku, lecz chęcią pracy dla siebie i wiarą w większe możliwości. Niestety zbyt mało się mówi o tym, że większe firmy, które zatrudniają pracowników, chętniej robią to nie na umowę o pracę, lecz właśnie w ramach usługi firma-firma, co jest decydującym czynnikiem wzrostu liczby zarejestrowanych.
W Czechach natomiast panuje zupełnie inny trend – młodzi o wiele chętniej wybierają etat niż Polacy i niechętnie zakładają własne biznesy. Zgodnie z danymi Czeskiego Urzędu Statystycznego w latach 2010 – 2017 zmalała liczba młodych przedsiębiorców do 40 lat aż o 65 tysięcy. Coraz więcej w Czechach jest jednak starszych przedsiębiorców w wieku 60 lat i starszych – w samym 2010 roku nastąpił ich wzrost o 41,2 tysiące. Spadkowi liczby zakładanych firm w Czechach sprzyja wzrost liczby etatów (obecnie jest ich 230 tys.) – jest ich więcej niż osób bezrobotnych (224 tys.).
Dlaczego przedsiębiorcy uciekają przed podatkami do Wielkiej Brytanii?
Komentarze są wyłączone.