Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą? Jest szansa, że ministerstwo przedłuży termin rejestracji „małego ZUS-u”

ZUS

Istnieje szansa na to, że ministerstwo przedsiębiorczości i technologii przedłuży termin rejestracji w ZUS „małego ZUS-u” uprawniającego właścicieli firm do płacenia znacznie niższych składek.

Minister resortu przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz powiedziała, że obecnie ministerstwo przedsiębiorczości i technologii rozważa przedłużenie terminu rejestracji tzw. małego ZUS-u.

– Zbieramy informacje, jeśli będzie taka konieczność, wtedy dokonamy nowelizacji ustawy – powiedziała Emilewicz.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw, Adam Abramowicz poprosił na piśmie premiera Mateusza Morawieckiego o przedłużenie terminu rejestracji małego ZUS-u, gdyż obecny siedmiodniowy termin jest niewystarczający.

Emerytura przedsiębiorcy. Na jakie świadczenia mogą liczyć właściciele firm?

Jego zdaniem utrzymanie obecnych terminów zmiany kodów w ZUS doprowadzi do tego, że tysiące przedsiębiorców utraci możliwość skorzystania z małego ZUS-u i opłacania niższych składek.

– Niestety wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy ledwo wiązali koniec z końcem, właśnie z powodu obciążeń ZUS wciąż nie wie o małym ZUS – powiedział Abramowicz.

Głos w sprawie zabrała Jadwiga Emilewicz będąca szefową resortu przedsiębiorczości i technologii:

– Dzisiaj jesteśmy otwarci na zmianę tego rozwiązania, pytanie jest tylko, czy to jest konieczne. Znamy polski behawioryzm, który mówi, że nawet jak rozciągniemy ten termin do miesiąca, do 31 stycznia, to najwięcej wniosków wpłynie właśnie 31 stycznia między godz. 22 a 24. Wydaje się, że być może nie jest konieczna korekta całej ustawy po to, by te powszechne zasady zmieniać. Wydaje się, że ci, którzy mogą z tego skorzystać są na tyle poinformowani, że siedmiodniowy termin im wystarcza. Jednak zbieramy informacje i jeśli będzie taka konieczność dokonamy nowelizacji – powiedziała minister.

Mały ZUS miał być zachętą dla polskich przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest to oferta skierowana dla małych firm o niewielkich dochodach. Dzięki niej mogą one płacić ulgowe składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe), jeśli ich przychody za ubiegły rok działalności gospodarczej nie przekroczyły trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia (63 tys. zł).

Niestety zgodnie z ustawą niezbędne dokumenty gwarantujące niższy ZUS właściciele firm muszą złożyć najpóźniej do 8 stycznia, a dla wielu właścicieli firm zebranie oraz złożenie odpowiednich dokumentów w ciągu 7 dni jest niewykonalne.

ZUS zwróci 111 mln złotych setkom tysięcy polskich przedsiębiorców

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą? Jest szansa, że ministerstwo przedłuży termin rejestracji „małego ZUS-u”
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
Firma w Polsce - autobus
W 2020 r. płaca minimalna w Polsce ma wzrosnąć do 2450 zł brutto. To więcej, niż proponują przedsiębiorcy
Czarny kalkulator i długopis
Które postępowanie restrukturyzacyjne najchętniej wybierają firmy?
Portrait of confident businessman
„Testu przedsiębiorcy” nie będzie … pod taką nazwą. Przedsiębiorcy wykonują testy online, by ocenić ryzyko

Skomentuj artykuł

*