Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Przedsiębiorcy w Polsce znaleźli sposób na płacenie mniejszego podatku

Przedsiębiorcy w firmie

Zgodnie z ostatnimi interpretacjami fiskusa dany przedsiębiorca zamykając firmę na jeden dzień i zakładając nową może wybrać korzystniejszy dla siebie podatek. Sposób opodatkowania można zmienić w trakcie roku.

Jak podaje „Rzeczpospolita” i co potwierdzają urzędnicy – przedsiębiorcy mogą wybrać bardziej korzystny sposób rozliczenia przez zamknięcie firmy na jeden dzień i otwarcie nowej. Wielu przedsiębiorców po założeniu działalności nie wie, czy sposób rozliczenia, który wybrali, będzie dla nich korzystny, dlatego mogą to zmienić w trakcie roku.

Jest tylko jeden warunek – musimy zamknąć obecną firmę i założyć nową na innych warunkach. Zgodnie z przepisami taki przedsiębiorca jest uznawany za rozpoczynającego działalność, dlatego może wybrać dogodną dla siebie formę rozliczenia (interpretacja nr 0112-KDIL3-1.4011.116.2019.2.IM).

Przeczytaj także: Składki ZUS wzrosną dla większości przedsiębiorców o 10 procent od 2020 roku Przedsiębiorca w firmie  

Istniejące przepisy nie określają, po jakim czasie od zamknięcia firmy możemy założyć nową, dlatego można to zrobić nawet po jednym dniu. Ważnym warunkiem, który dany przedsiębiorca musi spełnić przy tej operacji, jest zlikwidowanie starej firmy w sposób trwały.

Przedsiębiorcy mogą rozliczyć się z fiskusem przez skalę oraz stawkę liniową. W przypadku skali podatek może być 18- lub 32-procentowy, ten wyższy płacą ci, których dochody przekraczają 85 528 zł. Podatek liniowy z kolei to stała stawka w wysokości 19 procent płacona niezależnie od wysokości dochodu, jednak nie można w nim liczyć na wspólne rozliczenie (z małżonkiem lub dzieckiem) czy na ulgi (można jedynie odliczyć składki ZUS).

Ponadto przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze inny sposób rozliczenia – ryczałt, czyli podatek odprowadzany od przychodu lub kartę podatkową, gdzie nie ma z góry ustalonych stawek podatku (przeznaczona jest dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej).

Przeczytaj także: Polskie firmy za granicą: podsumowanie II kwartału 2019 według Admiral Tax
SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Motywacja i samodyscyplina
Wysoka motywacja i samodyscyplina mogą nie wystarczyć. Przedsiębiorcy chcą prowadzić firmę w przyjaznym otoczeniu
European Payment Report
„European Payment Report 2018″. Przedsiębiorca w Polsce czeka na opłacenie faktury średnio 33 dni
Pokemon GO
Kim jest klient 3.0 i jak do niego dotrzeć?

Komentarze są wyłączone.