
Najnowsze badania pokazują, że średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce wynosi 7228 euro, czyli połowę europejskiej średniej. Niestety, dochód rozporządzalny w najbiedniejszych regionach w Polsce jest od tej sumy zdecydowanie niższy, a dysproporcja w dochodach wcale nie maleje.
Rosnąca dysproporcja w dochodzie rozporządzalnym między najbogatszymi i najbiedniejszymi Polakami nie napawa optymizmem. Siła nabywcza Polaków nad Wisłą i ich płace uzależnione są od ogólnej kondycji gospodarki, a ta, choć się poprawia, to wciąż nie na tyle, by skorzystali z niej wszyscy. Siłą napędową polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, które wytwarzają ponad 60 proc. krajowego PKB i zatrudniają ok. 70 proc. spośród ogólnej liczby pracujących, ale utrudnienia stawiane polskim przedsiębiorcom nie pozwalają im na godne wynagradzanie pracowników.
Minie jeszcze trochę czasu, zanim nad Wisłą pojawi się silna klasa średnia. Aby jednak do tego doszło polscy przedsiębiorcy muszą mieć pewność, że mogą inwestować w swoją firmę i swoich pracowników. Do tego potrzebne jest stabilne otoczenie prawne i reforma systemu podatkowego, który dziś promuje przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, a nie małe i średnie firmy. Poza tym małym przedsiębiorstwom przydałyby się ulgi inwestycyjne podobne do tych, z których korzystali przedsiębiorcy na początku lat 90-tych, bo dzięki nim mikro i małe przedsiębiorstwa miałyby większą szansę konkurować ze swoimi odpowiednikami w Europie.
Marzeniem wielu polskich przedsiębiorców jest ustanowienie nad Wisłą środowiska do prowadzenia biznesu podobnego do tego, który panuje w Wielkiej Brytanii. Tam przedsiębiorcy nie tylko cieszą się wysoką kwotą wolną od podatku (niemal 20-krotnie wyższą niż w Polsce), ale też niskimi kosztami związanymi z prowadzeniem biznesu. Działalność na Wyspach ułatwia też probiznesowe podejście urzędników, którzy służą przedsiębiorcom radą, a nie egzekwują tylko od nich stosowne przepisy.
Agnieszka Moryc Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax www.admiral.tax
Komentarze są wyłączone.