Firma w Polsce

Składki ZUS wzrosną dla większości przedsiębiorców o 10 procent od 2020 roku

Pieniądze - PLN

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2020 rok przeciętne wynagrodzenie w Polsce ma wzrosnąć do 5 227 zł miesięcznie, co z kolei przełoży się na wyższe o 127 zł miesięcznie składki ZUS dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy, którzy opłacają obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności od 2020 roku będą musieli doliczyć do nich dodatkowe 127 zł, jak wynika z prognozowanego wyższego przeciętnego wynagrodzenia, które ma wynieść 5 227 zł.

Rekordowe podwyżki składek ZUS przerażają przedsiębiorców, dla których zatrudnienie pracownika od 2020 roku będzie wyjątkowo drogie. Zgodnie z szacunkami Businessinsider.com.pl:

  • składka emerytalna wyniesie 612,19 zł (co daje 54,11 zł więcej w porównaniu z 2019 rokiem);
  • składka rentowa – 250,90 zł (więcej o 22,18 zł w porównaniu z 2019 rokiem);
  • składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł);
  • składka wypadkowa – 52,37 zł (więcej o 4,62 zł);
  • składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł).

Po podliczeniu suma składek ma wynieść w 2020 roku aż 1445 zł miesięcznie.

Przeczytaj koniecznie: „Polskę czeka miękkie lądowanie” – Ekonomiści ostrzegają, że dobra koniunktura w Polsce powoli się kończy

Osoby, które zaczynają własny biznes, także będą musiały przygotować się na podwyżkę składek. Ich wysokość jest uzależniona wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę (co od nowego roku także zanotuje duży wzrost - ile dokładnie, dowiemy się we wrześniu).

Co jednak istotne od 2019 roku firmy o małych przychodach płacą składki ZUS od osiąganego przez siebie przychodu, a nie od stałej dla wszystkich podstawy wymiaru, czyli 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Mogą z tego korzystać przedsiębiorcy, których całkowity obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekroczył 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, co aktualnie stanowi 63 000 zł, a na 2020 rok wyniesie 73 500 zł.

Najczęściej czytane: Polskie firmy za granicą: podsumowanie II kwartału 2019 według Admiral Tax Artykuł przygotowany przy współpracy z ekspertami Admiral Tax
SHARE
Sales Department Team Leader, Admiral Tax. Ekspert w zakresie prawa podatkowego, doradztwa biznesowego w zakresie rozwiązań optymalizacyjnych i rozwiązań z zakresu inwestycji majątkowych. Kraje, którym poświęca najwięcej uwagi to: Wielka Brytania, Cypr, Luksemburg, Czechy i Szwajcaria.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Drzewo IT
Jaka forma prawna jest najlepsza dla startupu?
wzrost gospodarczy
MFW prognozuje spadek wzrostu gospodarczego w Polsce. Jak zareagują przedsiębiorcy z sektora MŚP?
Motywacja i samodyscyplina
Zarządzanie projektami (marketingowymi): jakich narzędzi użyć?

Komentarze są wyłączone.