Firma w Polsce

Służba zdrowia w Polsce – lekarze i pielęgniarki idą „na swoje” i uciekają przed ZUS-em

Coraz więcej pracowników służby zdrowia decyduje się na „elastyczne” formy zatrudnienia – lekarze i pielęgniarki zakładają własne „firmy”, czy raczej – jednoosobową działalność gospodarczą. Jak na tym wychodzą pacjenci?

Jak czytamy na łamach serwisu „Money.pl” w roku 2018 w Polsce dziennie rejestrowano 1100 jednoosobowych działalności gospodarczych. Czy to oznacza, że nasi rodacy są tak gospodarczy i masowo realizują swoje innowacyjne pomysły na firmy? Niestety, prawda wygląda zgoła inaczej. To po prostu sposób na ucieczkę przed kosztami zatrudnienia na stałe i wysokim haraczem odprowadzanym do ZUS-u.

W minionym roku powstało aż 390 tysięcy nowych jednoosobowych firm w Polsce – około 75% z nich działa w czterech branżach, a konkretnie w sektorach IT, budowlanym, architektonicznym oraz… opieki medycznej. Ta ostatni branża może być pewnym zaskoczeniem w tym kontekście. – Lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia założyli w ubiegłym roku aż 16,9 tys. jednoosobowych firm na 390 tys. łącznie w Polsce. Codziennie przybywało 46 nowych jednoosobowych podmiotów gospodarczy w medycynie – pisze Jacek Frączyk.

W sumie na 690 tys. osób zatrudnionych w służbie zdrowia co trzeci prowadzi swoją własną działalność. Powód? Firmy, których przychody nie przekraczają 63 tysięcy złotych przed 2 lata płacą składkę zusowską na poziomie 556 złotych. Dodać do tego należy jeszcze korzyści przy rozliczaniu VAT a także skrócona norma czasu pracy.

Nie mamy wątpliwości, że jest to sposób na oszczędności, ale czy wychodzi na zdrowie służbie zdrowia? Frączyk zwraca uwagę w swoim tekście, że w takiej sytuacji najbardziej cierpią pacjenci, którzy choć płacą składki zdrowotne to obsługiwani są przez przemęczone pielęgniarki i przepracowanych lekarzy.

– Przy ostatnich protestach lekarzy rezydentów, strajkujący opowiadali, że wyżej płatne dyżury nocne na SOR biorą jako prywatne firmy. Właśnie dlatego, żeby ominąć kodeks pracy i jego limity. Za godzinę dostaje się wtedy około 70 zł. Dużo więcej niż przy umowie o pracę. A i nikt nie pyta, ile się przepracowało w ciągu doby, czy tygodnia – pisze Frączyk.

Informacje dodatkowe
Data publikacji:
Tytuł artykułu:
Służba zdrowia w Polsce - lekarze i pielęgniarki idą "na swoje" i uciekają przed ZUS-em
Ocena:
51star1star1star1star1star
SHARE
PODOBNE ARTYKUŁY
LOGO_VI_EKMP_Art
VI edycja Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie
Internetowi giganci i podatki w Polsce
Czym jest „mały ZUS”? Dowiedz się, czy ci przysługuje i jak z niego korzystać
Firma w Polsce - stolarze
Split payment – polskich przedsiębiorców czekają drakońskie kary

Skomentuj artykuł

*