Finanse i Księgowość Firma w Polsce

Split payment został przełożony na 1 listopada. „GW” twierdzi, że rząd zamierza z kar za pomyłki przedsiębiorców finansować socjal

Split Payment

Mechanizm podzielnej płatności, czyli split payment, który miał wejść w życie od 1 września tego roku, został przełożony o dwa miesiące. Mateusz Morawiecki stwierdził, że przesunięcie terminu pozwoli na „wdrożenie całego systemu” i jest gestem w stronę przedsiębiorców.

Budzący duże kontrowersje mechanizm podzielonej płatności o nazwie split payment według rządu będzie bronią przeciwko podatkowym oszustom i nieuczciwym kontrahentom, natomiast zdaniem przedsiębiorców utrudni im prowadzenie biznesu i będzie zamrażał ich środki.

Split payment ma się opierać na mechanizmie podzielnej płatności, na kwotę netto wpływającą na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy oraz na kwotę VAT, która będzie wpływać na specjalne konto VAT. Podziałem środków zajmie się bank, a przedsiębiorca będzie musiał wybrać opcję podzielnej płatności  elektronicznej (kwoty brutto) w czasie robienia przelewu.

POLECANE: Przedsiębiorcy w Polsce znaleźli sposób na płacenie mniejszego podatku

Oczekujący przedsiębiorca

Podczas spotkania z przedsiębiorcami w Krakowskim Parku Technologicznym Mateusz Morawiecki poinformował, że nowy system nie wejdzie w życie od 1 września, jak wcześniej zapowiadano, ale zostanie przesunięty na 1 listopada, aby „były jeszcze dodatkowe miesiące na dostosowania informatyczne systemów księgowych i większa łatwość we wdrożeniu całego projektu”.

- Słuchamy głosów przedsiębiorców. Razem z Ministerstwem Finansów przesuwamy termin wdrożenia mechanizmu podzielnej płatności na 1 listopada – powiedział premier.

Według „Gazety Wyborczej” za sprawą programu split payment szczególnie w branżach narażonych na wyłudzenia VAT rząd zamierza finansować programy socjalne. Kara za popełnienie błędu w nowym mechanizmie ma wynieść aż 30 proc. kwoty VAT zapisanej na fakturze, co najbardziej uderzy w polskich małych i średnich przedsiębiorców.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Split payment – polskich przedsiębiorców czekają drakońskie kary

SHARE
Dyrektor Zarządzająca, Admiral Tax. Ekspert w zakresie legalnej optymalizacji podatkowej, księgowości i rozwiązań typu offshore dla polskich przedsiębiorców. Jako znawca i praktyk biznesu dzieli się wiedzą także na łamach mediów zewnętrznych, m.in. Puls Biznesu, InnPoland, Infor, MamBiznes.News, Gazeta MŚP, Polish Express.
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
nowe przepisy dla przedsiębiorców
Nowe regulacje prawne dla przedsiębiorców wejdą w życie 1 marca 2019 roku
Split Payment
Ustawa o split payment otwarła pole do nadużyć
Pracownik sklepy przy komputerze
Przedsiębiorcy, którzy mają gorszy czas i są bez przychodów, trafiają na celownik skarbówki

Komentarze są wyłączone.