Firma w Polsce Firma zagranicą

Ustawa o split payment otwarła pole do nadużyć

Split Payment

Ustawa o split payment, która wprowadziła od 1 lipca tego roku mechanizm podzielonej płatności, dała... wielkie pole do nadużyć. Okazuje się bowiem, że lukę w ustawie znaleźli dłużnicy, którzy postanowili wykorzystać fakt, iż pieniądze zgromadzone na rachunku VAT nie podlegają egzekucji, za wyjątkiem zaległości w samym VAT.

Ustawa o split payment miała ograniczyć wyłudzenia VAT z użyciem tzw. znikających podatników i w efekcie nie tylko zapewnić wyższe dochody podatkowe, ale także zwiększyć pewność i równość w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się korzystać z mechanizmu split payment, mogą rozdzielać płatność – kwotę netto przesyłać sprzedawcy na jego konto rozliczeniowe, natomiast kwotę należnego podatku VAT - na jego specjalny rachunek VAT. Sprzedawca ma ograniczone możliwości w zakresie dysponowania środkami znajdującymi się na specjalnym rachunku, ponieważ może je wykorzystać tylko w dwóch konkretnych przypadkach: albo w celu zapłacenia VAT poddostawcom, albo na uregulowanie zobowiązania VAT w rozliczeniach z fiskusem.

 
 

Ustawodawca nie przewidział jednakże, że split payment będą chcieli wykorzystać dłużnicy, którzy właśnie w ten sposób będą chcieli uniknąć egzekucji należności pieniężnych, w tym także należności podatkowych. Ponieważ pieniądze z rachunku VAT nie podlegają egzekucji (mogą one zostać ściągnięte wyłącznie na rzecz uregulowania należności z tytułu podatku od towarów i usług), to dłużnik może przekonać kupującego, by całą płatność przesłał na rachunek VAT. W takim przypadku dłużnik będzie miał rzecz jasna niewielkie możliwości dysponowania otrzymanymi pieniędzmi, ale też pieniądze te będą wolne od egzekucji komorniczej. Poza tym dłużnik może spróbować przelać całą tę kwotę innemu kontrahentowi, na jego rachunek VAT, który, o ile sam nie jest dłużnikiem, będzie miał znacznie większą szansę na zwrot całej lub większości tej sumy na własny rachunek rozliczeniowy.

Nadużywanie metody split payment przez przedsiębiorców nie jest większym zaskoczeniem, jako że od początku było wiadomo, iż mechanizm podzielonej płatności będzie stanowił poważny problem dla mikro i małych przedsiębiorstw. Dotychczas, dzięki terminom wyznaczanym na opłacanie należności VAT, firmy mogły dysponować całą kwotą otrzymaną od kupujących i dzięki temu mogły swobodniej zarządzać swoimi finansami. Split payment ogranicza natomiast płynność finansową przedsiębiorstw i wiele firm może wyrzucić na skraj przepaści.

Split payment budzi zatem wśród przedsiębiorców uzasadniony niepokój – zwłaszcza dlatego, że rząd uderza nową ustawą w uczciwych obywateli. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii, jakiś czas temu, też miał miejsce problem związany z wyłudzeniami VAT-u, ale by mu zapobiec rząd w Londynie nie wprowadził utrudnień dla uczciwych przedsiębiorców. Obecnie w UK stawka podatku VAT wynosi 20-proc., ale obowiązek rejestracji do VAT na Wyspach następuje dopiero po przekroczeniu 83 tysięcy funtów obrotu (czyli około 400 tysięcy zł). W Wielkiej Brytanii przedsiębiorca rozlicza podatek VAT co 3 miesiące.

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Bitcoin Continues
Podatki od kryptowalut: ile podatku od kryptowalut zapłacisz w Polsce?
Unhappy Businessman
Jakie utrudnienia czekają przedsiębiorców przez białą listę podatników?
firma
Programiści i specjaliści IT wybierają Londyn

Komentarze są wyłączone.