Firma w Polsce Wydarzenia

Zerowy PIT dla młodych wejdzie w życie jeszcze w tym roku

Jarosław Kaczyński

Już jutro rząd ma przyjąć projekt ustawy o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w tym roku, a konkretnie - 1 sierpnia.

Zerowy podatek PIT dla młodych pracowników to jeden z projektów wchodzący w skład "piątki Kaczyńskiego", nowej propozycji programowej Prawa i Sprawiedliwości ogłoszonej przez szefa partii rządzącej na konwencji w lutym 2019. Szczegóły projektu zostały ujawnione dwa tygodnie temu.

Dochody podatników do 26 roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Odnosi się to do każdego rodzaju przychodów - ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, przychody z umów zlecenia. Kwota 85 528 złotych odpowiada górnej granicy obecnego pierwszego przedziału skali podatkowej.

"Po raz pierwszy limit w tej wysokości będzie miał zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. W odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r. limit będzie niższy i wyniesie 35 636,67 zł (5/12 z 85 528 zł = 35 636,67 zł)" - czytamy na łamach TVN24Bis. Wszelka nadwyżka poniżej tek kwoty będą opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

- Dzięki PIT-owi 0 dla młodych osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki - komentował dla "Gazety Pomorskiej" Marian Banaś, minister finansów.

Już jednak słychać głosy, że wprowadzenie tych zmian stanie się zachętą do fikcyjnego zatrudniania młodych osób. Mechanizm, opisany przez ekspertów z "Gazety Prawnej" będzie bardzo prosty - za rzekome zatrudnienie osoba poniżej 26. roku życia dostanie "prowizję". We wszelkich oficjalnych dokumentach będzie widniało jego nazwisko i dane, ale tak naprawdę pracował będzie ktoś inny. Pracodawca wypłacone wynagrodzenie zwolnione z PIT odliczy od swojego przychodu do opodatkowania.

Według Konfederacji Lewiatan tego typu ingerencja w system podatkowy jest niezgodna z obowiązującym prawem, a konkretnie narusza zasady równości wobec prawa i prawa do równego traktowania przez władze, a więc artykuł 32 Konstytucji RP

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Morawiecki i posłowie z UE
Na jakie unijne wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy w ciągu następnych siedmiu lat?
Kasyno online
Metody płatności w kasynach online. Które są najlepsze?
Kalkulator i rozliczenia
Raport InfoDług: Pokolenie X najbardziej zadłużone wśród wszystkich generacji, ale milenialsi już depczą im po piętach

Komentarze są wyłączone.