Firma w Polsce Wydarzenia

Zerowy PIT dla młodych wejdzie w życie jeszcze w tym roku

Jarosław Kaczyński

Już jutro rząd ma przyjąć projekt ustawy o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia. Ustawa ma wejść w życie jeszcze w tym roku, a konkretnie - 1 sierpnia.

Zerowy podatek PIT dla młodych pracowników to jeden z projektów wchodzący w skład "piątki Kaczyńskiego", nowej propozycji programowej Prawa i Sprawiedliwości ogłoszonej przez szefa partii rządzącej na konwencji w lutym 2019. Szczegóły projektu zostały ujawnione dwa tygodnie temu.

Dochody podatników do 26 roku życia w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Odnosi się to do każdego rodzaju przychodów - ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, przychody z umów zlecenia. Kwota 85 528 złotych odpowiada górnej granicy obecnego pierwszego przedziału skali podatkowej.

"Po raz pierwszy limit w tej wysokości będzie miał zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. W odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2019 r. limit będzie niższy i wyniesie 35 636,67 zł (5/12 z 85 528 zł = 35 636,67 zł)" - czytamy na łamach TVN24Bis. Wszelka nadwyżka poniżej tek kwoty będą opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

- Dzięki PIT-owi 0 dla młodych osoby, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, otrzymają do ręki wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Będzie to istotny impuls do podejmowania legalnego zatrudnienia oraz pozostawania w kraju i rozwijania polskiej gospodarki - komentował dla "Gazety Pomorskiej" Marian Banaś, minister finansów.

Już jednak słychać głosy, że wprowadzenie tych zmian stanie się zachętą do fikcyjnego zatrudniania młodych osób. Mechanizm, opisany przez ekspertów z "Gazety Prawnej" będzie bardzo prosty - za rzekome zatrudnienie osoba poniżej 26. roku życia dostanie "prowizję". We wszelkich oficjalnych dokumentach będzie widniało jego nazwisko i dane, ale tak naprawdę pracował będzie ktoś inny. Pracodawca wypłacone wynagrodzenie zwolnione z PIT odliczy od swojego przychodu do opodatkowania.

Według Konfederacji Lewiatan tego typu ingerencja w system podatkowy jest niezgodna z obowiązującym prawem, a konkretnie narusza zasady równości wobec prawa i prawa do równego traktowania przez władze, a więc artykuł 32 Konstytucji RP

SHARE
Communications Manager, Admiral Tax. Ekspert z zakresu przygotowywania treści edukacyjnych w sektorze B2B oraz w tematach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).
Chętnie odpowiem na pytania. Mój mail to: [email protected]
PODOBNE ARTYKUŁY
Polish Express
PolishExpress.co.uk wzmacnia sekcję dotyczącą stylu życia. Od teraz serwis LAJT jest integralną częścią portalu
Zamiast świątecznych kartek dla klientów ta firma postanowiła przekazać pieniądze na ratowanie małego Kacperka
biznes-w-polsce
„Duży” ZUS – Ilu przedsiębiorców zniechęci w 2019 r. do prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?

Komentarze są wyłączone.